“Vīru brokastīs” spriež par vīrieša lomu sociālajā darbā

Mūsdienās sociālais darbs Latvijā ir viena no tām jomām, kurā ir izteikti mazāks vīriešu darbinieku skaits salīdzinājumā ar sievietēm. Tāpēc, lai motivētu un iedvesmotu vīrus līdzdarboties sociālajā sfērā, sniedzot savu artavu darbā ar cilvēkiem, kuriem ir garīga rakstura traucējumi, Vidzemē aizvadītas “Vīru brokastis”. Šajā pasākumā vienkopus satikās gan sociālā jomā strādājošie vīrieši, gan arī tie, kuri ikdienā strādā kā dažādu amatu meistari. 

Pie biedrības “Cerību spārni” grupu mājas Cēsu novada Spārē šodien satikušies vairāk nekā 20 sociālajā jomā strādājoši vīri no Vidzemes un tālākiem Latvijas reģioniem. Sarīkotajās “Vīru brokastīs” klātesošie sākotnēji dalās pieredzē, kādas specializētās darbnīcas katrā vietā notiek cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un kādus produktus šie cilvēki ražo. Jānis dzīvo netālu no Spāres, viņš šeit kopā ar grupu mājā mītošajiem jauniešiem gatavo māla puķu podus un darina koka karotes. “Ar jauniešiem gribam vairāk attīstīt vai atrast vēl kādu jaunu produktu, ko ražot, lai būtu interesantāk. Vīriem jau patīk vairāk kaut ko zāģēt, urbt, skrūvēt, lauzt kaut kādus darbus vairāk, jo džekiem ir grūti aiziet pie māla vai tamborēt, šūt, sveces taisīt. Viņi grib tomēr vīrīšķīgākus darbus,” saka flīžu darbnīcas vadītājs Spāres grupu mājā Jānis Saučuks.

Jānis arī atzīst, ka šejienes puišiem nereti kā atbalsts ir ļoti būtisks tieši vīrieša plecs, tāpēc pēc kopā strādāšanas darbnīcās netrūkst arī atklātas sarunas garāžā, šķūnītī vai dīķmalā. Tieši tāpēc arī ir tik būtiski kungiem parādīt, ka darbs specializētajās darbnīcās vai dienas aprūpes centros ir īstu vīru cienīga nodarbe, uzsver projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķesone, kura kopā ar komandu organizē šīs “Vīru brokastis”. “Mūsu klienti ne vienmēr var dalīties kaut kādās emocijās tieši ar sievietēm, kas strādā pakalpojumos, jo tāda “vīru saruna” ir kaut kas cits, nekā, ja tev ir jāiet kādai pakalpjumu vadītājai vai sociālajai darbiniecei stāstīt par kaut ko, kas ir “vīru lieta”.”

Vīru sarunas vislabāk raisījās kopīgi strādājot. Šoreiz visi kopā gatavoja pārnēsājamos solus. Savukārt pirmajā tikšanās reizē pavasarī grupu mājā “Kārkli” Smiltenes novadā tapa augstās dobes. Darbnīcu vadītājs “Kārklos” Aivars Damroze stāsta, ka jau sākotnēji, domājot par pakalpojumu nodrošināšanu, šajā vietā bijis svarīgi abu dzimumu līdzsvars. “Ir virkne cilvēku, kuriem tas ir ļoti būtiski, varbūt viņš ir no viena dzimuma cietis vardarbību. Līdz ar to tas otrs dzimums ir daudz pieejamāks, ne tik traumējošs. Daudzas lietas var labāk risināt.”

Arī biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” vadītājs Māris Grāvis norāda: līdzīgi kā pedagoģijā, arī sociālajā aprūpē, lai klientiem radītu emocionālo stabilitāti, dzimumu līdzsvars ir ļoti būtisks. “Daudzi dalībnieki ar invaliditāti ir vīrieši. Viņiem ir nepieciešams kāds paraugs, mentors, atbalsta persona, kam uzticēties un ar ko dalīties.”

“Vīru brokastīs” kungi arī apmainījās idejām, kā specializētajās darbnīcās klientu darinātos izstrādājumus padarīt dizainiski interesantākus, prakstiskākus, kā tos sekmīgāk piedāvāt tirgū. 


#SIF_MAF2023