“Viņš ir reāli pieejams, sasniedzams cilvēks.” Talsos viesojas Valsts prezidents

Pirms kļūšanas par Valsts prezidentu Edgars Rinkēvičs solīja doties tikties ar iedzīvotājiem novados. Šobrīd viņš paviesojies jau savā devītajā reģionālajā vizītē, par ceturto Kurzemes novadā kļuvuši Talsi. Tajā prezidents piedzīvoja kādu emocionālu, negaidītu atkalsatikšanos, saņēma komplimentus no iedzīvotājiem, taču reizē arī uzklausīja problēmas reģionos.

Savu devīto reģionālo vizīti Valsts prezidents sāka Rojā. Tiekoties ar Talsu novadniekiem, Edgars Rinkēvičs uzsver, ka nevar izdarīt ne valdības, ne Saeimas, ne pašvaldības darbu, bet lietas iekustināt viņš var, vēlas dzīvu sarunu ar cilvēkiem. “Es labi saprotu, ka, protams, tādiem braucieniem gatavojas visi, cenšas parādīt to labāko un skaistāko. Iespaidi no Latvijas novadu apmeklējumiem ir tiešām ļoti pozitīvi. Tas gan nenozīmē, ka neredzu, nedzirdu un nerāda arī problēmas.”

Pārlieku lielā birokrātija, skolu un bērnudārzu rekonstrukciju nepieciešamība, sadārdzinājumi būvniecībā, darbu kvalitāte un Eiropas projektu apguves tempi ir dažas no problēmām, kas saklausītas kopīgas visos reģionos – arī Talsu novadā. Rinkēvičs: “Šis varbūt ir tas pirmais novads, kur mazāk tika runāts par, teiksim, finansējumu, kredītu pieejamību uzņēmējdarbībai. Kaut kā varbūt mazāk, nekā citos novados šī problēma tiek aktualizēta, bet katrā novadā ir kaut kas tāds unikāls, kaut kur tu dzirdi ļoti daudz līdzīgu problēmu.”

SIA “Brabantia Latvia” rūpnīcas direktors Sandis Babris: “Es domāju, ka prezidentam interesēja, kā klājas ekonomikai kopumā. Un ļoti iespējams, ka viņam bija patīkami dzirdēt arī no mūsu uzņēmuma, ka pretstatā varbūt kopējam eksporta kritumam, kas šobrīd ir 25% robežās, mēs kā uzņēmums turpinām augt. Mums šogad vajadzētu būt no astoņu līdz 10% pieaugumam, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.”

Viesojoties ģimeņu un bērnu attīstības centrā “Brīnumiņš”, Edgars Rinkēvičs piedzīvoja negaidītu atkalsatikšanos. Viena no “Brīnumiņa” darbiniecēm dienā, kad prezidents viesojās Kuldīgā, pasaulē laida meitiņu, Edgars Rinkēvičs Terēzei nosūtīja vēstuli. Rinkēvičs: “Terēze bija drusku nogurusi mani gaidīt. Tā bija mana vaina, ka es kavējos, un viņa saldi iemiga. Bet tā bija tāda pavisam interesanta tikšanās. Varbūt pēc kāda laika būs atkal jāatbrauc, jāaprauga.”

Gan viesu grāmatās, gan arī intervijas noslēgumā Edgars Rinkēvičs atzīmē, ka ir Latvijas pilsonis, nevis uzsver, ka ir prezidents. Tieši par vienkāršību, cilvēcīgumu un sirsnīgumu viņš saņēma komplimentus no talsiniekiem. Jaunieši atzīst, ka šis ir pirmais Valsts prezidents, kam viņi seko sociālajos medijos.

Talsinieki prezidentam norādīja, cik nejēdzīgs ir plāns visiem prasīt aizpildīt ienākumu deklarācijas, cik nekaunīgas palikušas bankas un ka jāturpina cīnīties par minoritāšu tiesībām. Arī jaunais uzņēmējs Roberts Ivanovs atzīmēja birokrātijas problēmu uzņēmumu dibināšanā, un prezidents iedzīvotājiem pateicās, jo šādi praktiski piemēri viņam tālāk esot nepieciešami, tiekoties ar atbildīgajām personām. “Man ir sajūta, ka, ja es aiziešu mājās un veltīšu stundu, izejot cauri visiem tiem papīriem, kas man bija jāpilda, un saprastu, kāds tas process ir, es varēšu uzrakstīt labu e-pastu, aizsūtīt viņam un pateikt: “Šīs ir problēmas, ar kurām es saskāros, un šādi kaimiņvalsts dara labāk.” Šī saruna man deva to sajūtu, ka viņš ir reāli pieejams, sasniedzams cilvēks.”

Tiekoties ar iedzīvotājiem, pacēlās arī jautājums par atšķirību starp reģioniem un galvaspilsētu. Un prezidents aicināja uz savu pilsētu un novadu paskatīties iebraucēja acīm – cik patiesībā daudz reģionos jau esot izdarīts.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023Foto: Edgars Lācis