Vilna, varš un mežģīnes vienā izstādē

Daiga Štālberga ir Francijā dzīvojoša latviete, kura jau 35 gadus nodarbojas ar tekstilmākslu. Stellēs māksliniece liek ne tikai vilnas diegus, bet arī vara stieples. Radošās darbības laikā izstrādāta arī sava autortehnika. Tagad daudzveidīgās tekstilmākslas tehnikas apkopotas Jelgavas Ģedrta Eliasa muzeja izstādē “Vilna, varš un mežģīnes”.

Tekstilmāksliniece Daiga Štālberga jau 25 gadus dzīvo Francijā, bet bez dziedāšanas – tāpat kā bez domu izteikšanas – savos darbos iztikt nevarot, tāpēc dziesmu svētku tēma caurvij arī mākslinieces darbus. Ne mazāk svarīga esot jūras tēma, kas apspēlēta mirdzošos dekoros, kuros ieausta galvanizēta vara stieple. “Tas, kas man ļoti patīk pie šiem metāla darbiem, pie galvanizētā vara, tas ir dzīvs. Arī, kad cilvēks staigā rinķi, mainās vienkārši. Tumšāks, gaišāk paliek, gluži tāpat kā jūra mirguļo. Atkarībā no tā, kā spīd gaisma, tas efekts pilnīgi mainās. Metāls ir stellēs austs. Parastajās stellēs austs. Velkos iet neilons, makšķerauklas tautas valodā runājot, un aužu iekšā es metālu.”

Ar galvanizēta vara stiepļu aušanu māksliniece sākusi darboties pirms desmit gadiem, pēc franču pasūtījuma radot dizaina priekšmetus, bet līdztekus gribējies radošāk izpausties.

Daigai Štālbergai bijušas personālizstādes gan Latvijā, gan Francijā, gan citiet pasaulē, bet šoreiz uz Jelgavas Ģederta Eliasa muzeju atvestā esot retrospektīvā izstāde, kas aptver viņas 35 gadus ilgo radošo darbību. Līdzās gobelēniem klasiskā tehnikā arī kompozīcijas ar brokātu un zīdu, arī “mežģīnes”, kā māksliniece sauc smalkus darbiņus, savā autortehnikā. “Katrā no tām mežģīņu sērijām ir cita laika mākslas stila ornamenti. Šīs pašas pēdējās ir kariatīdes, kur pārsvarā izmantoti jūgendstila ornamenti. Un tas stāsts ir par kariatīdēm, par sievieti, par to smagumu, ko viņa nes. Par to mūsu laiku, par ko pasaules sievietes aizlūdz. Man vairāk par to tēmu patīk runāt.”

Kā ReTV stāsta muzeja pārstāve Marija Kaupere, Eliasa muzejā tik neparastās tehnikās izstrādāti tekstildarbi esot pirmoreiz. Vēl lielāks pārsteigums bijis, kad tie sāka ieņemt savas vietas izstāžu zālē. “Bija tāda mazliet sajūta, ka mēs esam tādā kā pasaku mežā. Brīžiem kā starp tādiem ledus kristāliem. Tā ir īpaša tehnika. Tas rada to iespaidu, ka tu esi kaut kur pavisam citur.”

Daigas Štālbergas tekstilmākslas izstāde “Vilna, varš un mežģīnes” Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma līdz 26. novembrim.


#SIF_MAF2023