Vecāki arvien biežāk vēršas pie psihoterapeita

Izmisums par ģimenes dzīvi – sociālajos medijos aizvien biežāk redzami tāda veida vecāku ieraksti. Savā pieredzē dalījusies arī liepājniece Ieva Statkus, kura atklāj - valdības sniegtais atbalsts 500 eiro apmērā, visticamāk, būs jāizlieto nevis kādā bērnu nometnē, bet gan terapijā.

“Esmu mamma 2.klases bērniņam, un šajā situācijā, kad skola notiek attālināti, mājās ir diezgan liela spriedze. Kas ir pats trakākais - attiecības ar bērnu ir pasliktinājušās. Tas notiek ļoti daudzās ģimenēs. Tiešām apkārt ir zināmas ģimenes, kas dienu no dienas saskaras ar to, ka mājās ir šī kliegšana, savstarpējās nesaskaņas,” saka Ieva Statkus.

Ievas viedoklim sociālajos medijos pievienojas vēl vairāki simti ģimeņu. Kopš 1.marta tās var pieteikties bezmaksas palīdzībai - ģimeņu psihoterapijas konsultācijām.

Latvijas Sistēmisko un ģimenes psihoterapeitu biedrības vadītāja Egita Pļaviņa pauž: “Ir ārkārtīgi liela interese. Būtībā projektā varam nodrošināt, nu, vidēji apmēram 420 ģimenēm atbalstu gada laikā, un šobrīd jau gandrīz ceturtā daļa no tā skaita ir pieteikušies un pat veidojas gaidītāju rindas.”

Klientu skaits pandēmijas laikā palielinājies arī ģimenes terapijas speciālistei Vijai Točai, kura saka - cik spēj, tik daudziem arī cenšas palīdzēt.

Vija Toča: “Cilvēkiem ar vien vairāk nav iespējas komunicēt ārpus ģimenes. Nu, no vienas puses tā ģimene vairāk pavada laiku kopā, kas ir apsveicami, bet no otras puses, zinot šīs grūtības, rodas ģimenēs šīs spriedzes un cilvēki meklē palīdzību.”

Bezmaksas konsultācijās strādā ar ģimeni kā ar sistēmu, nevis atsevišķi ar mammu, tēti un bērniem. Taču ar šīm 10 konsultācijām arī bieži vien ir par maz.

“Tas ir tas minimālais, nevis optimālais. Šī projekta ietvaros ir iespēja arī daļai ģimeņu pie īpaši akūtām situācijām palielināt konsultāciju skaitu līdz 15 reizēm, bet tad attiecīgi mazāk ģimeņu varēs saņemt tās 10,” skaidro Egita Pļaviņa.

Egita Pļaviņa ReTV ziņām saka - šis pandēmijas gads pierāda akūtu vajadzību: terapeitu skaits Latvijā ir pārāk mazs; jau šobrīd nokļūt pie psihoterapeita pat par maksu ir grūti, jo pieraksti pie speciālistiem veidojas jau mēnešiem uz priekšu.

Jāpiebilst, bezmaksas terapijas pie psihoterapeita valstij izmaksā teju 191 tūkstoti eiro.


Foto: pixabay.com