Valmiera ir potenciāli vēl viens vīrusa perēklis

Valmiera ir potenciāli vēl viens vīrusa perēklis – tā šodien ReTV Ziņām atzina vadošais valsts epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Šobrīd ReTV Ziņām ir zināms, ka Valmieras tehnikumā, kas vīrusa izplatības dēļ ir praktiski slēgts, daudzi jaunieši, pirms uzzināšanas par vīrusu, vismaz vienu nedēļu uzturējušies vairākās sabiedriskās vietās Valmierā. 

Valmiera ir viena no valsts lielajām pilsētām, kurā dzīvo aptuveni 23 000 iedzīvotāju. Valmieras dome šobrīd uzskata, ka nekādas papildu darbības situācijas regulēšanai nav nepieciešamas.

“Valmieras pilsētas pašvaldība darbojas atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) norādījumiem. Informējam, ka šodien Valmierā nav noteikti nekādi citi [ar saslimušajiem vai kontaktpersonām nesaistīti] papildu ierobežojumi,” šādu skaidrojumu ReTV Ziņām sniedza Valmieras dome.

Valmieras dome neplāno lūgt arī siekalu testus, lai pastiprināti testētu sabiedrības grupas, lai gan Veselības ministrija ReTV Ziņām norādīja, ka pašvaldības ir tiesīgas to darīt un tā būtu atbildīga rīcība.

Valmieras tehnikumā, kas šobrīd pilnībā strādā attālināti, pedagogu un darbinieku testēšana noritēja piektdien, 2.oktobrī, taču par pirmo inficēto mācību iestāde uzzināja jau 29.septembrī. Laboratorijas noslodzes dēļ testēšana nevarēja notikt ātrāk. 

“Tas bija negaidīts pārsteigums, kopumā jau 14 gadījumi, astoņi bez simptomiem. Šobrīd tehnikums ir veicis galvenos priekšdarbus, lai situāciju uzlabotu, jo situācija ir apzināta, bet astoņi bez simptomiem – norāda, ka mēs neapzināmies, kāda ir situācija Valmierā un kopā visā valstī,” saka tehnikuma direktore Vineta Melngārša.

Tehnikumā aktīvi mācās aptuveni 500 jauniešu. Kā novēroja ReTV Ziņas, izglītības iestāde šodien nav slēgta. Tajā aizvien uzturas darbinieki un veic ikdienas pienākumus. Tikmēr skolēni no dienesta viesnīcas lielākoties ir devušies mājās un šeit valda klusums. Audzēkņiem bija atļauts paņemt mācībām nepieciešamos līdzekļus, savukārt personīgās mantas palikušas dienesta viesnīcā. Tajā šobrīd atļauts uzturēties audzēkņiem, kuri atrodas praksēs, uzrādot negatīvu Covid-19 testu. Tikmēr visā mācību iestādē turpinās rūpīga dezinfekcija.

Pēc ReTV Ziņu dienesta rīcībā esošas informācijas, daudzi mācību iestādē strādājošie un tās audzēkņi teju nedēļu ir uzturējušies Valmieras pilsētas vidē un kā šodien pēc Ministru kabineta ārkārtas sēdes atzina SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs – Valmiera pamazām veidojas par vēl vienu Covid-19 perēkli.

“Pateikt, ka Valmiera nav perēklis, mēs nevaram, tur noteikti ir perēklis no epidemioloģiskā viedokļa, kur cilvēki inficējas, kur bija iespēja inficēties citiem cilvēkiem un kurus mēs saucam par kontaktpersonām,” pēc MK ārkārtas sēdes preses konferencē sacīja SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Jāatzīst, ka divas pašvaldības – Kuldīga un Daugavpils – jau izmanto siekalu testus. Valmieras dome neuzskata, ka šāds solis būtu jāsper arī šajā pašvaldībā.