Uz Strasbūru ceļo izsūtīto uz bērza tāss rakstītās vēstules

Ceļu no Tukuma muzeja uz Strasbūru sākuši vairāk nekā simts izstādes “Sibīrijas vēstules” eksponāti. Izstādē Strasbūras universitātes nacionālajā bibliotēkā 11 metrus garās vitrīnās būs izveidots simbolisks ceļš no Ventspils uz Vladivostoku, kas caur izsūtīto rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss, fotogrāfijām un dažādiem priekšmetiem atainos Gulaga nometnes pārdzīvojušo stāstu. 

1941. un 1949. gadā okupācijas režīms uz tālo Sibīriju izsūtīja vairāk nekā 58 000 lielu un mazu Latvijas iedzīvotāju. Arī tolaik desmitgadīgo Elzu Trumekalni, kura ir viena no tiem represētajiem, kura rakstīja vēstules uz bērza tāss. 

Kā ReTV stāsta Elzas kundze, dzimtās Latvijas bērzi atšķīrušies no tiem bērziem, kas auguši izsūtījuma vietā – Omskas apgabalā. To miza bijusi plānāka. Tā reiz radusies ideja pamēģināt uz bērza tāss zīmēt. “Tētis man bija atvedis malku, tāsis ienesis emnīcā. Es paņēmu, un tās tādas skaistas, mīkstas, gludas. Grozīju, grozīju rokās, domāju, ka vajag kaut ko izgudrot. Es uz tām varētu zīmēt,” atminas Elza Serdāne, dzimusi Trumekalne, represētā.

Tā tapuši Elzas kundzes zīmētie apsveikumi uz bērza tāss, kas tagad kopā ar citām no Sibīrijas sūtītajām vēstulēm uz bērza tāss un Sibīriju raksturojošiem priekšmetiem iekļauti Tukuma muzeja veidotajā izstādē “Sibīrijas vēstules”, kas nu jau glīti sapakota sākusi ceļu uz Strasbūras universitātes nacionālo bibliotēku. Kā ReTV stāsta Tukuma muzejā, vispirms katru priekšmetu pārbaudījusi muzeja restauratore, tad katram sagatavots īpašais ceļošanas iepakojums.Kādam tā bijusi kastīte, bet tāsīm – īpaša gultiņa, jo izstādē būs apskatāmi orģināli. Tukuma muzeja direktore, izstādes kuratore Agrita Ozola: “Māksliniece ir iecerējusi tādu savdabīgu eksponēšanas veidu. Mums šajā bibliotekā ir necerēti gara – gandrīz 11 metrus gara – horizontālā vitrīna. Mana doma ir tāda, ja mēs ņemam mērogā 1 metrs ir 1000 kilometriem, un no Ventspils līdz Vladivostokai arī ir apmēram 11000 kilometri, visus izstādes priekšmetus liksim tādā simboliskā ceļā no Ventspils līdz Vladivostokai.”

Uz izstādi Strasbūrā tiek vesti vairāk nekā 187 nosaukumu priekšmeti no 11 Latvijas muzejiem, un to uzdevums būs izstāstīt Gulaga nometnes pārdzīvojušo stāstu vecās Eiropas iedzīvotājiem. Elzas kundze teic, ka līdz galam saprast to var tikai tie, kas paši pārdzīvojuši, tomēr izstāde esot cerību pilns solis pareizajā virzienā.

Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss ir iekļautas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā kā dokumentārais mantojums ar simbolisku nozīmi, kā garīgā spēka avots. Izstāde Strasbūrā tiks atklāta 13. jūnija vakarā un būs apskatāma līdz 30. septembrim.


#SIF_MAF2023