Teātris, kas jau 20 gadus uzstājas tikai reizi gadā

Talsu novadā ir kāds unikāls teātris, kas apvienojas tikai reizi gadā. Kā jau liecina radošās grupas nosaukums “Līgo”, pirmizrāde notiek tieši 23. jūnija vakarā. Un tā jau 20 gadus. Pēdējie sīkumi jaunākajā izrādē šonedēļ pieslīpēti ģenerālmēģinājumā, lai jau rīt to nodotu skatītāju vērtējumam. 

Stendes pilsētas estrādē, ko šogad radošā grupa “Līgo” izvēlējusies par bāzes vietu, valda neliels satraukums un radoša kņada – laika līdz pirmizrādei maz, bet vēl tik daudz ko gribas pieslīpēt. Pie freilenes lomas tikusi arī Stendes Tautas nama vadītāja. “Man ir daži teikumi vāciski jārunā. Vācu valoda pilnīgi nav mana, tāpēc bija tāds mazs izaicinājums, bet es domāju, ka esmu tikusi galā,” saka Elza Rozentāle, radošās grupas “Līgo” dalībniece.

Darbu komanda sākusi februāra beigās, mēģinot reizi nedēļā. Tuvojoties svētkiem, grupa jau sanāca kopā divas reizes nedēļā, bet nu jau krietni biežāk. Tāpēc aktieri atzīst, ka izrādei nākas upurēt daudz. Tomēr gadu no gada visi to dara. “Paskatieties, cik visi ir priecīgi un laimīgi! Jo mēs varam izpausties caur savu personāžu uz skatītājiem un sevi,” saka Jānis Grahoļskis, radošās grupas “Līgo” dalībnieks.

“Mazliet žargonā sakot, tas ir “teātra kaifs”, tā pati spēle. Otrs ir arī tas, ka mēs, pamatkodols, esam ļoti saraduši. Tad, kad nāk februāris, mēs viens pēc otra sākam ilgoties,” atzīst Anita Deksne, radošās grupas “Līgo” režisore.

Šoreiz gan ilgošanās periods bija garāks pandēmijas dēļ. Tāpēc 20 pastāvēšanas gadu laikā šī ir tikai 17. izrāde. Vislabāk patīkot spēlēt Blaumani, taču visas viņa lugas teātra grupa “Līgo” jau izspēlējusi. Tāpēc šoreiz izvēlējušies “Vecais pilskungu” pēc Elīnas Zālītes un Augusta Deglava motīviem. Ar to gan neejot viegli, jo jāiejūtas vācu baronu laikos. 

Ikdienā radošās grupas dalībnieki pilda dažādus pienākumus, vairāki arī vadošos amatos. Bet teātri gan spēlē tikai reizi gadā.

Ja citos lēmumos demokrātiska, tad lomu sadalē gan režisore Anita Deksne pieņem vienpersonisku lēmumu. 

Visas radošās grupas pastāvēšanas laikā tajā pirmo reizi ir tik daudz dalībnieku – kopā apvienojušies vairāk nekā 20 aktīvie ļaudis no Stendes, Laidzes un citām Talsu novada vietām. Daļai šī ir pirmā reize.

Lai arī Līgo svinēšanā katram savas tradīcijas un sagatavošanās darbu pirms tām daudz, “Līgo” teātra izrādes parasti tiešām ir skatītāju iecienītas. Režisoresprāt, tas ir tieši viņas kolorīto aktieru dēļ.


#SIF_MAF2023