Talsu novadam jauna vadība

Aptuveni nedēļu Talsu novads dzīvoja bez vadības, un šodien ar balsu vairākumu domes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Andis Āboliņš no Latvijas Zaļās partijas. Jaunais mērs apgalvo, ka nedēļu deputāti brīvprātīgi palīdzējuši strādāt pie budžeta. Šobrīd mīnusus gandrīz esot izdevies samazināt – budžetu finanšu komitejā plānots skatīt jau Andis Āboliņš tāpat kā iepriekšējā domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa ceļojis par vairākām partijām, šobrīd darbojas Latvijas Zaļajā partijā. Arī viņš balsoja par Evas Kārkliņas atbrīvošanu no amata, bet pats kļūt par jauno mēru uzreiz piekritis neesot. Āboliņš: “Es saprotu, kādā situācijā ir novads – principā bankrota priekšā. Man bija ilgi jādomā, kā mēs no šīs situācijas varam iziet. Es apsvēru visus “par” un “pret”, un esmu gatavs uzņemties šo darbu, jo es saprotu, ka īpaši citu kandidātu nav.”

Andis Āboliņš sešus gadus strādājis kā Stendes pilsētas pārvaldnieks, bet pēdējos trīs – citu pašvaldību kapitālsabiedrību valdē. “Tādi lēmumi kā pārmaiņu vadība, kādu procesu uzlabošana, efektivizēšana – tas bijis mans ikdienas darbs. Līdz ar to es arī (protams, ne šādā apjomā kā pašvaldībā), bet tas princips jau nemainās. Ja jāefektivizē darbība, tad man pieredze tajā ir, tāpēc esmu uzņēmies to šeit darīt.”

Trīs gadu laikā Talsu novadam šis jau trešais domes priekšsēdētājs. Jaunais mērs ievēlēts ar 11 balsīm par un sešām pret, divas deputātes sēdē nepiedalījās. Aldis Pinkens uzskata, ka pārmetumi iepriekšējai mērei kritiku neiztur. “Tas viss ir iegansts tikai, lai patiesībā, kā man šobrīd izskatās, kolēģis varētu iegūt domes priekšsēdētāja krēslu. Tas ir viss, ko es redzu pilnīgi skaidri un nepārprotami.”

Jau nedēļu pieci deputāti kopā ar izpildvaru strādājuši pie budžeta, un šobrīd esot mīnusā palicis aptuveni miljons eiro. Plānots atalgojuma samazinājums daļai darbinieku, atteikšanās no dažādām pašvaldības brīvajām iniciatīvām un pat tiek apsvērts četru darba dienu modelis kādu brīdi vasarā.

Āboliņš: “Ja nemaldos, tad šīs lietas pieminēja arī iepriekšējā vadība – viņus par to rāja un beigu beigās nometa.”

- Bet tad jums ir nācies pieņemt tos pašus lēmumus?

“Jā, bet šī situācija jau ir radīta ar šīm jaunajām darba vietām, 30% pieaugumu atalgojumam gada laikā. Jebkuram uzņēmējam pajautājiet, pat ja uzņēmums ir stabils un spēcīgs, vai viņš var atļauties visiem darbiniekiem algas pieaugumu par 30 procentiem gada laikā – ja tam nav seguma.”

Bijusī domes vadība – nu jau šī brīža opozīcija – uzskata, ka arī viņiem būtu izdevies salikt sabalansētu budžetu. Pinkens: “Tā žonglēšana un manipulācija ar tiem lielajiem miljoniem, ko tagad var noprast no konteksta, ka mēs it kā būtu kaut kur kabatās ielikuši vai vienkārši gaisā izmētājuši. Es ceru, kolēģi, ka tā ir tikai retorika, ka kolēģi paši tā nemaz nedomā, saprot, ka nevar iztērēt minētās naudas summas vienkārši tāpat vien. Mēs visi patiesībā atklājām to, kādā veidā iepriekšējos gados budžets ir spēts salikt pa nullēm, ja tā var teikt. Par to ir stipri vairāk jautājumu, nekā – kur palika 20 miljoni pagājušā gada laikā?”

Kā prioritātes mērs nosauc ne tikai budžetu, bet arī skolu tīkla jautājuma pārskatīšanu un veiksmīgākas komunikācijas nodrošināšanu ar sabiedrību.