Jaunās pases būs biezākas, dārgākas un drošākas

Šonedēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sāk izsniegt jaunā parauga pases. Jaunajā dokumentā ir daudz drošības elementu, tas ir biezāks, tajā atkal ir krāsainas fotogrāfijas, bet par to tiek iekasēta lielāka valsts nodeva, nekā tas bija līdz šim. PMLP 9,8 miljonu eiro iepirkumā tiks piegādātas 1 250 000 pasu sagataves.

Pirmā atjaunotās Latvijas Republikas pase tika izsniegta 1992. gadā. Pases mainījušās vairākkārt, un jaunais dokuments ir jau piektā pase. Atšķirībā no iepriekšējām tai ir vairāk lappušu, jo uzņēmējiem esot nepieciešams vairāk vietas vīzu atzīmēm. Jaunajā dokumentā varēs ierakstīt arī datus par nepilngadīgajiem bērniem, fotogāfijas tajā atkal būs krāsainas. Foto papildināts arī ar personas datiem, portrets iegravēts īpašā logā. Kā jaunās pases dizaina elementi izmantota Latvijas daba dažādos gadalaikos, kas katrā lappusē ir atšķirīga. Tos ieraudzīt gan var tikai izgaismojot ar lukturīti, un tas viss drošības labad. PMLP priekšniece Maira Roze: “Katrā iepriekšējā ir uzlabotas drošības pakāpes. Ja sākumā ir līmētā plēvīte virsū, tad pēc tam jau ir čips, kas ir iekšā iestrādāts. Kā šobrīd ir katrā lapā savs dizains, un tas arī ir drošības elements. Ir ļoti, ļoti daudz drošības elementu.”

Cik daudz drošības elementu jaunajā pasē iestrādāts, pāvaldes priekšniece neatklāj, vien bilst, ka Latvijas pase kā ceļošanas dokuments drošības ziņā ieņemot devīto vietu pasaulē. Tomēr arī šī pase nebūšot mūžīga. Roze: “Jaunas pases ir nepieciešamas apmēram pēc astoņiem līdz desmit gadiem. Ja mēs tagad sākam tās izdot, pēdējie tās saņems apmēram pēc astoņiem gadiem, un tā būs derīga vēl desmit gadus. Mums jārēķinās, ka šīs pases 18 gadus būs apritē, un tas nozīmē, ka ir nepieciešams skatīties jaunākās tehnoloģijas, iestrādāt jaunus drošības elementus un arī mainīt dizainu.”

Jaunais dokuments gan būs dārgāks, nekā tas bijis līdz šim. Ja pasi izsniedz desmit darba dienu laikā, valsts nodeva ir 34 eiro, kas ir par četriem eiro vairāk nekā līdz šim. Ja pasi vēlas saņemt divu dienu laikā, būs jāšķiras no 60 eiro līdzšinējo 55 eiro vietā. Atvieglojumi tiek saglabāti personām, kuras atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā, bērniem līdz 20 gadu vecumam, pensionāriem, pirmās un otrās grupas invalīdiem, kā arī bēgļiem un personām, kam piešķirts alternatīvais statuss. Jaunajām pasēm pieteikties var kopš vakardienas, un interese esot bijusi diezgan liela.