Tā nav vienošanās par draudzību. Tas ir morālais atbalsts

Aprit mēnesis, kopš Valmierā tika atklāta Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas pārstāvniecība Latvijas Republikā, kuras viens no mērķiem ir Ukrainas un Latvijas vietējo pašvaldību tīkla izveide sadarbībai un mijiedarbībai dažādās attīstības jomās. Asociācijas iniciēts, nupat tika noslēgts arī pirmais sadarbības līgums starp Madonu un Bobrinecu Ukrainā. 

Parakstot Madonas novada pašvaldības un Kirovohradas apgabala Bobrinecas pilsētas Ukrainā turpmākās sadarbības līgumu, abpusēji tiek uzsvērts, ka tā nav vienkārši vienošanās par draudzību, tas ir morālais atbalsts, kas kara nomocītajai Ukrainai šobrīd ir nepieciešams tikpat ļoti, cik materiālais.

Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirektore Oksana Kiriļjuka: “Tā nav vienkārši formāla līguma parakstīšana par sadarbību, tas ir jūsu apliecinājums atbalstam Ukrainai. Esam Eiropas Savienības kandidātvalsts. Ticam, ka būsim Eiropas Savienībā, tādēļ mums ļoti svarīga jūsu pieredze. Mūsu tauta vēlas ātrāk atgriezties miera dzīvē un atjaunot pilsētas savu bērnu nākotnei, tādēļ vajadzīgs jūsu padoms arī struktūrfondu apguvē – gan labā, gan sliktā pieredze, jo katrs cents būs svarīgs. Mums nav tiesību kļūdīties. Bet, raugoties nākotnē, tās noteikti būs delegāciju apmaiņas kultūras, sporta un citu jomu abpusējai attīstībai.”

Jau ziņojām, ka marta nogalē, negaidot līguma parakstīšanu, uz Bobrinecu jau devās Madonas novada pašvaldības dāvātais gāzes apkures katls, kas apsildīs sociālās infrastruktūras objektus, tostarp vairākas skolas un bērnudārzus. Savukārt šobrīd, delegācijai viesojoties Madonā, pilsēta tika iepazīta caur slimnīcas, komunālo saimniecību un ģimnāzijas apmeklējumu, gūstot pieredzi šo jomu attīstībā. Līdztekus tam sarunās tika iezīmētas jau nākamās atbalsta iespējas. Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora: “Runa par izglītības jomu, kur varētu būt skolēnu apmaiņas programma vai nometne ukraiņu bērniem šeit, Madonas pusē. Ir arī runa par palīdzību veselības aprūpē. Runājām par atbalstu ar funkcionālajām gultām. Tas nav tikai administratīvs dokuments, kad paraksta kāda vadība, taču ir cieši iesaistīti iedzīvotāji. Mūsu speciālisti varētu braukt tur, paskatīties, dot padomus, pieredzes apmaiņa. Ukraina ir, protams, tālu, uz šo brīdi it sevišķi, kad jābrauc ar lielu līkumu, bet attālums nedrīkst būt šķērslis. Ukrainai noteikti ir jākļūst par Eiropas Savienības valsti. Mums viņiem ir jāpalīdz. Jo viņi ir tas lielais mūsu demokrātijas, mūsu vērtību sargs.”

Kā uzsver ukraiņi, uzvarai un valsts atdzimšanai nepieciešams kā materiālais, tā morālais atbalsts, un tādu Ukraina saņemot jau no pirmajām kara dienām. Bobrinecas mērs Leonīds Kravčenko: “Pats svarīgākais ir sajust, ka neesam vieni. Arī šobrīd, parakstot šo līgumu un apmeklējot vairākas Madonas iestādes, mēs saskaramies ar viesmīlību, atbalstošu un profesionālu attieksmi. Ja runājam par atbalstu turpmāk, mums svarīga ir komunālā tehnika, jo visas rezerves ir novirzītas bruņotajiem spēkiem. Tāpat medicīnas joma un palīdzība iedzīvotājiem, kuri bēg no karadarbības. Pie mums, Bobrinecā, ir vairāk nekā astoņi simti kara bēgļu. Bet pāri visam vissvarīgākais ir morālais atbalsts.”

Gora: “Parakstot sadarbības līgumu, mēs stiprinām tās vērtības, kas ir svarīgas Eiropas Savienībai. Tā ir demokrātija, cilvēktiesības un cilvēku cienīgas attiecības savā starpā, tādā veidā dodam zīmi visai pasaulei, kas varbūt domā citādāk, kā pretsitienu šai gadījumā tieši saistībā ar karu Ukrainā. Agresors saprot, ka Ukraina nav viena. Latviešu tauta ir kopā ar Ukrainas tautu un cīņā pret agresoriem.

Kravčenko saka: “Kāpēc agresors, kas apbruņots līdz zobiem un ir finansiāli atbalstīts šodien zaudē cīņā tik mazai valstij kā Ukraina? Viņš atrodas ne uz savas zemes, viņam nav morālā atbalsta karot un teikt, ka viņš mūs atbrīvo. Viņš atbrīvo valsti no ukraiņiem, no attīstības. Viņiem nav motivācija un nevar būt, jo agresija nav motivēta. Mēs uzvarēsim, jo mūsu pusē ir taisnība. Gerojem slava!.” 

Jāpiebilst ka Madonai sadraudzība jau vairāk nekā trīsdesmit gadu garumā ir izveidojusies ar Vaiji Vācijā, tāpat ar Raplu Igaunijā, Anikšķiem Lietuvā un Kulēnu Francijā, tagad šīm pilsētām pievienojas arī Bobrineca. 


#SIF_MAF2023