Sūtot NĪN paziņojumus pa pastu, pašvaldības tērē vairāk kā miljonu

Lai arī nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu ir iespēja saņemt elektroniski, vairāk nekā 700 tūkstoši šo paziņojumu iedzīvotājiem joprojām tiek sūtīti pa pastu. Katram viena aploksne un papīra lapa ar paziņojumu, kas reizi gadā iekrīt pastkastītē, Latvijas pašvaldībām izmaksā vairāk nekā miljonu eiro. 

Šī gada pirmajos sešos mēnešos fiziskām personām sagatavoti viens miljons un 107 tūkstoši nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu, no kuriem 390 tūkstoši nosūtīti elektroniski. Tas ir par 54 tūkstošiem vairāk nekā pērn. Portāla “epakalpojumi.lv” izstrādātājs un uzturētājs “SIA ZZ Dats” gan norāda, ka elektroniski nosūtīto paziņojumu skaits joprojām ir pārāk mazs. Tas nozīmē, ka summa, ko pašvaldības atvēl, paziņojumus sūtot pa pastu, joprojām ir augsta. “SIA ZZ Dats” biznesa vadītājs Dainis Dosbergs: “Nekustamo īpašumu nodokļa maksāšanas maksājuma paziņojumus pašvaldības izsūta reizi gadā. Gada sākumā – lielākajai šai te masai. Tur tiek speciāli taisīti konkursi pasta piegāžu organizēšanai. Mēs varam rēķināt, ka tas ir pusotrs eiro uz vienu maksāšanas paziņojumu, vidēji, tas nozīmē pāri miljonam. Tā ir tā summa, ko visas pašvaldības maksā par šiem pasta pakalpojumiem.”

“SIA ZZ Dats” biznesa vadītājs arī saka, ka atšķirībā no citiem pakalpojumiem pašvaldības nevar pievienot pakalpojumu maksu piegādei pa pastu. Iedzīvotājiem par to papildus nav jāmaksā, tas nemotivē izvēlēties elektroniskos pakalpojumus. Dainis Dosbergs piebilst, ka iedzīvotāji būtībā šādi paši tērē savus samaksātos nodokļus. “Katrai vidēja izmēra pašvaldībai tie ir 20 000, 30 000 eiro gadā, ko viņi maksā par šāda paziņojuma piegādi pastā.” 

Jāmin, ka ir pašvaldības, kurām šogad izdevies pārsniegt 50% robežu, maksāšanas paziņojumus nosūtot elektroniski. Viena no tām ir Ādažu novads, kur uzsver, ka joprojām norit darbs, lai elektroniski nosūtītie maksāšanas paziņojumi būtu vairāk. “Jāsaka, sasniegt 50% robežu mums absolūti neliekas kā uzvara. Ņemot vērā, ka visi administratīvie izdevumi tieši sistēmā, kas ir pasta sūtījumi, ir būtisks apgrūtinājums un fiskāls slogs. Jāatzīst, ka arī šis sasniegums ir sasniegums, un šobrīd mēs esam tikai nedaudz virs 50%. Tomēr tas mērķis būtu, ka mēs kopā gan valstiski, gan lokāli ļoti atbildīgi uz to skatītos,” saka Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Karīna Miķelsone.

Ādažu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja arī uzsver, lai mudinātu cilvēkus pieteikties nodokļa maksāšanas paziņojumu saņemt elektroniski, nepieciešama individuāla pieeja. Tāpat sasniegt 50% robežu nosūtīt paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli elektroniski izdevies arī Ogres un Kuldīgas novadiem. Arī Kuldīgas novadā norāda, ka nozīme ir individuālai pieejai un atgādinājumiem cilvēkiem par šādu iespēju.“Mēs primāri izgājām cauri paši savām datu bāzēm, teiksim, sarakste, korespondence ar cilvēkiem gan fiziskām, gan juridiskām personām, kur mums ir šo personu e-pasti. Tad attiecīgi arī pievadījām klāt sistēmā, lai sūta elektroniski. Aicinājām sniegt ziņas par e-pasta adresi, vai ir vispār. Jo ir, protams, arī vecuma grupas un cilvēki, kuriem nav pieejams ne dators, ne internets, varbūt arī nav tas e-pasts,” saka Kuldīgas novada pašvaldības Nekustamo īpašumu nodaļas vadītājs Klāvs Svilpe.

Sūtot paziņojumus pa pastu, arī tiem klāt tiek pievienota informācija par iespēju šo pakalpojumu saņemt elektroniski.