Stradu pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēris mājas cūkām

Āfrikas cūku mēris šogad pirmo reizi konstatēts Gulbenes novada Stradu pagasta mājas cūku novietnē. Šobrīd tiek veikti slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumi, arī tuvumā esošajām saimniecībām noteikti stingri ierobežojumi, lai mazinātu slimības izplatīšanos. 

Saimniecībā, kurā konstatēts Āfrikas cūku mēris, novietnē uzturējās 101 cūka. Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) informē, būtisks slimības izplatības faktors tieši mājas cūkām ir, ja Āfrikas cūku mēris konstatēts netālu esošajām meža cūkām. Tā tas bijis arī šajā gadījumā. PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants: “Parasti tas notiek, mājas cūkas saslimst tajās teritorijās, kur ir Āfrikas cūku mēra vīruss mežā atrodams. Un arī šajā gadījumā, pēc mūsu datiem, mēs, analizējot šo konkrēto gadījumu, redzam, ka jau aprīlī bija pirmie apstiprinātie gadījumi nepilnus trīs kilometrus no šīs saimniecības.”

Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, tieši vasara ir tā sezona, kad tiek konstatēti Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi mājas cūkām. Šobrīd ap slimības skarto teritoriju noteikta karantīnas zona. Novietnē esošās cūkas slimības ierobežošanas nolūkos tiks likvidētas. Arī tuvumā esošajām trīs saimniecībām, kas atrodas 10 kilometru rādiusā no slimības skartās teritorijas, ir noteikti ierobežojumi. Mārtiņš Seržants: “Saimniecībām ir uzlikts liegums arī, šobrīd mazliet vairāk kā mēnesi savus dzīvniekus pārvietot ārpus savām saimniecībām, tātad – izvest. Tas tieši ar mērķi, lai izslēgtu, ka varbūt ir slimība izplatījusies kaut kur citur. Bet, protams, tur mēs arī apsekosim visas šīs novietnes un pārbaudīsim, un monitorēsim situāciju.”

ReTV sazinoties ar saimniecību, kurā slimība konstatēta, saimnieks no plašākiem komentāriem atteicās, vien telefonsarunā īsi pieminēja, ka sāpe ir liela. Mārtiņš Seržants: “Par problēmu, par aizdomām ziņoja paši saimnieki. Tā kā, par laimi, jāsaka, ka mums ir ļoti informēti cūku īpašnieki, kuri paši informē, pat varētu teikt, ka lielākoties gadījumi, kādi mūsu pieredzē bijuši, ļoti savlaicīgi informē par aizdomām. Un arī šis gadījums nebija izņēmums. Saimniecība informēja par to, ka ir aizdomas, ir nobeigušies pirmie dzīvnieki, ka vajag paņemt analīzes, lai izslēgtu šo slimību. Diemžēl izslēgt neizdevās, izdevās apstiprināt.” 

PVD vēl piebilst, ka pēc tehniskajiem un dezinfekcijas darbiem saimniecībā var domāt arī par tālākām rīcībām. Pēc laika, iespējams, atjaunot darbību. Pēc cik ilga laika saimniecības, kurās nācies likvidēt mājas cūkas var atsākt to audzēšanu, atkarīgs no saimniecības kapacitātes un tehniskajām iespējām veikt nepieciešamos slimības apkarošanas pasākumus.