Šoferīt, uzliec brilles! Labāk dzirdēsi un skaļāk runāsi

Saimniek, vai varu izlūgties malku ūdens? Tā gribās ēst, ka nav, kur pārgulēt! Šis ir sens teiciens, kas demonstrē diplomātisku pieeju lietām. Viss loģiski un saprotami. Taču, ja kāds iesaka autovadītājam uzlikt brilles, lai labāk dzirdētu, tad te sāk smaržot pēc neveselības. Vismaz daudzi tā būtu iedomājušies izlasot virsrakstu. Taču arī te viss ir skaidrs un loģisks!

 Auto žurnālistu darbs paredz ne tikai jaunu un saulē mirdzošu automobiļu apskatus, bet arī komandējumus uz moderno tehnoloģiju prezentācijām. Tā gadījās arī mums, tāpēc burvīgā septembra dienā vēja spārniem traucām uz Barselonu, kur gadsimtiem senā pilī Ķīnas tehnoloģiju milzis iepazīstināja ar līdz šim neredzētiem moderno ierīču eksponātiem.

Protams, varētu rasties jautājums – kāds tam visam sakars ar mobilitāti? Ar pārvietošanās brīvību visās tās izpausmēs? Tomēr sakars ir! Un to pat nav tālu jāmeklē, ja saprotam, ka katrā mūsdienu automobilī ir tik daudz elektronikas, cik savulaik centrālās bankas skaitļošanas centrā.

Ne reiz vien gan mēs, gan satiksmes drošības eksperti ir brīdinājuši, ka austiņas pie stūres nav labākais risinājums. Un viņiem pilnā mērā ir taisnība, ja vien šīs ierīces tiek izmantotas mūzikas klausīšanai. Bīstamības ziņā to varam piemērot auto vadīšanai ar kapuci galvā. Tad kur šoreiz meklējams izņēmums?

Baltijas atbalsta grupas vadītājs Čenga kungs ir pārliecināts, ka jaunākās paaudzes kompaktās bezvadu austiņas ir ne tikai ērtas vien. Tas nenoliedzami spēj sekmēt satiksmes drošību. Par to uzņēmuma pārstāvis pastāstīja tieši notikuma vietā – Barselonas Huawei jaunumu prezentācijas epicentrā.

Ko autobraucējs klasiskais dara tad, kad iezvanās mobilais telefons? Te nav runa par tiem, kuru automobiļi pieļauj vieglu mobilās ierīces savienojumu ar automobiļa multimedija centru vai vismaz audio sistēmu. Lai gan pat šādu automobiļu īpašnieki bieži vien dod priekšroku tālruņa piespiešanai pie aus.

Lai vai kāds būtu motīvs, saruna pa mobilo telefonu brauciena laikā ir bīstamāka par bīstamu, ja ierīce ir rokās. Tātad neordināras situācijas brīdī kontrolēt auto spēsim vien ar vienu roku un pat bērnam skaidrs, ka tādi nekas prātīgs sanākt nevar. 

Mazās bezvadu austiņas automobilī var lieliski kalpot kā brīvroku sistēma. Tajā pašā laikā saruna būs konfidenciāla, jo dzirdama būs tikai jums vienam. Austiņām ir daudz priekšrokas salīdzinājumā ar dažādām sarežģītām brīvroku sistēmām. Taču – visu pēc kārtas!

Vispirms jau jaunākās paaudzes austiņas ir pietiekami kompaktas, lai tās aizņemtu automobiļa sīkumu glabātavā daudz vietas. Mazais ovālais futlāris vienmēr var atrasties pat neizstieptas rokas attālumā.

Otrkārt šai iekārtai nav jābūt visu laiku ieslēgtai un nav jāatrodas autovadītāja aus gliemežnīcā. Tālākā ceļā tas varētu būt nogurdinoši. Tādēļ austiņu vai abas austiņas varam ar vienu ātru rokas kustību pārvietot uz ausīm. Nav arī nepieciešams fizisks kontakts ar pašu tālruņa aparātu. Tas var atrasties kabatā, somā vai, piemēram, cimdu nodalījumā.

Visbeidzot tālruņa vadība prasa vien dažus pieskārienus austiņām. Vieglus pieskārienus ar pirksta galu. Šādējādi var gan atbildēt vai noraidīt ienākošos zvanus, gan arī iestatīt klusuma pauzi un noregulēt komfortablu sarunas skaļumu.

Modernākās paaudzes austiņu mikrofoni ir miniatūri, taču spēj nodrošināt pilnvērtīgu un skaidru skanējumu gan pašam austiņu īpašniekam, gan tam, kurš kāri tver sarunas nianses “vada otrajā galā”!

Gluži loģiski, ka Barselonas pasākums ar to vien vēl nebeidzās, atgādinot, ka arī viedais pulkstenis spēj būt īsts palīgs jebkuram autobraucējam. Kā labi noprotam, tad stāsts galvenokārt ir par autobraucēja veselības kontroli – stresa stāvoklis, sirds ritms, asinsvadu cietums, elpošanas kvalitāte un daudz, kas cits. 

Pirmajā brīdī prezentācijā izliktais viedais laikrādis iekārdināja ar kādu interesantu funkciju, kas nenoliedzami būs noderīga katram no mums. Par to tad arī nedaudz plašāk.

Kā pārvietojas autovadītājs klasiskais? Elementāri! Telefons turētājā ieslēgts “waze” vai “Google Map” režīmā. Tas ne tikai brīdina par bīstamām situācijā un sastrēgumiem uz ceļa, bet arī veiksmīgi izved pa tuvāko vai ātrāko maršrutu atkarībā no tā, kā paši vēlamies. Tik tālu viss tieši tā, kā mums patīk, taču draudzība ar viedo ierīci izbeidzās brīdī, kad no automobiļa esam izkāpuši un tālāk jādodas ar kājām. Tieši te talkā var nākt jaunākās paaudzes viedie pulksteņi!

Ja nesteidzīgi un sekojot instrukcijai pareizi savienojam viedo pulksteni ar telefonu, tad kājām veicamo ceļu varam vērot jau laikrāža ekrānā, kamēr tālrunis atkal atrodas kabatā, somiņā vai sazin vēl kur. No vienas puses tas ir ļoti ērti, jo karte visu laiku ir acu aizsniegšanas zonā. No otras puses šādi mums ir izredzes neizskatīties pēc izteiktiem topogrāfiskajiem plānprātiņiem, bet gan radīt par sevi iespaidu, ka esam gluži vienkārši steidzīgi ļaudis, kas ik pa brīdim ielūkojas pulkstenī!

Labā lieta ir tā, ka tieši tik pat ātri viedo pulksteni no telefona navigācijas varam atvienot un sēsties pēc īsas pastaigas atkal pie stūres.

Ar dziļām skumjām Barselonas prezentācijas ietvaros varējām noraudzīties kādā unikālā moderno tehnoloģiju ierīcē, kura diemžēl Baltijas veikalu plauktus nesasniegs. 

Brilles. Gluži parastas uz deguna liekamās brilles, kurās pēc vajadzības var nomainīt tik stipras lēcas, cik izrakstījis mūsu optometrists. Un te vieta treknam un nelokāmam BET, jo no skata gluži parastām brillēm ir vēl kāda gluži parasta funkcija – kalpo kā austiņas!

Briļļu kājiņās iestrādāti augstākās veiktspējas digitālie nano skaļrunīši un ne īpaši lielāki mikrofoni. Tas nozīmē vien to, ka esam uz drošiem sakariem visu laiku – ejot pa ielu, sēžot birojā, stūrējot automobili vai pat manevrējot prāva izmēra jahtu. Viss, kas nepieciešams ir tikai un vienīgi stabils bezvadu savienojums starp tālruni un brillēm.

Starp citu, pat paši šādas ierīces ražotāji smejoties atzina, ka īsti nav nonākuši pie vienota kopsaucēja – austiņu brilles vai brilles ar austiņām.

Autobraucējiem ir ļoti svarīgi neveikt liekas kustības un nenovērst skatienu no ceļa. Lielā mērā mums spēj palīdzēt modernās tehnoloģijas pat tad, ja esam ne tik jauna spēkrata īpašnieki. Tehnoloģijas, kas noderīgas būs gan pie apaļās automobiļa stūres, gan motocikla sedlos, gan arī čīkstinot ciskadrillas pedāļus. Drošība pirmajā vietā! Tāpēc noderīgs padoms – sekojam līdzi visām modernajām sakaru tehnoloģiju tendencēm un atvieglojam sev un apkārtējiem ikdienas rūpes un raizes.