Soduma balvu šogad saņem Elga Kairiša no Aizkraukles

Šogad jau 11. reizi pēc kārtas par godu rakstniekam, dzejniekam un tulkotājam Dzintaram Sodumam norisinājās Dzintara Soduma balvas pasniegšana par novatorisku sniegumu latviešu literatūrā. Sodums Latvijas vēsturē ierakstīts kā cilvēks, kurš savu dzīvi veltījis latviešu valodas un literatūras saglabāšanai, kā arī novatorisma attīstīšanai. Šogad balvu saņēma rakstniece Elga Kairiša par romānu “Ne tagad, ne vēlāk – nekad!”. 

Aizkraukliete Elga Kairiša raksta jau vairāk nekā 20 gadus. Viņa ir 144 publikāciju un trīs grāmatu autore. Kā viņa pati stāsta, tāds nebija sākotnējais mērķis. Elga pēc profesijas ir galdniece un traktoriste. 

Rakstnieces romānu “Ne tagad, ne vēlāk – nekad!” konkursam par Dzintara Soduma balvu pieteikusi viņas meita. “Man piezvanīja, lai es paskatos domes sēdi, un tur viņu visi darba plāni, to visu noklausījos. Un līdz ko pateica saistībā ar konkursu… nosauca manu vārdu, uzvārdu. Tad es, protams, vienkārši sēdēju un raudāju.”

Savus pēdējos dzīves gadus Dzintars Sodums pavadīja Ikšķilē, kur dzīvoja rakstnieces Noras Ikstenas mājās. Balvas ieguvēja Elga savus bērnības gadus arī pavadījusi Ikšķilē, vēl tagad atminas, kā katru dienu mēroja četru kilometrus garo ceļu uz Elkšņu skolu. Rakstniece ReTV norāda, ka sirdī aizvien jūtas kā ikšķiliete, tāpēc Soduma balva šķiet vēl īpašāka.  “Tā ir mana bērnības zeme. Un tur īstenībā visi kultūras cilvēki dzīvo. Tā ir tāda aura, kur mākslinieki un rakstnieki. To pat nevar izstāstīt emociāli.”

Šogad balvai bija pieteikti trīs romāni, divi dzejoļu krājumi un dešas dažādu autoru lugas, kas apkopotas divos krājumos. Darbus vērtēja žūrijas komisija, kuras sastāvā bija pašvaldības pārstāvji un cilvēki, kas saistīti ar kultūras nozari. Lēmums par Dzintara Soduma balvas ieguvēju nebija vienbalsīgs, taču uzvarēja vairākums. Žūrijas loceklis, rakstnieks un publicists Andris Upenieks: “Es šo romānu redzēju tikai kā vienīgo. Dzejā varēja būt diskusijas. Tur lielāks speciālists bija Toms Treibergs, bet arī viņš tur neredzēja tādu, kas būtu virzāms. Par lugām vispār nerunājam. Tur zinātņu doktore Rodiņa. Uzticējāmies viņai. Bet es arī tās lugas palasīju – nē, nē.”

Romāns “Ne tagad, ne vēlāk – nekad!” ir balstīts uz rakstnieces dzīves notikumiem. Tas stāsta par sievieti, kura savā dzīvē cīnās ar dažādām grūtībām un nolemj atrast savu tēvu, kurš, kā izrādās, ir nevis latvietis, bet gruzīns. Kairiša: “Godīgi sakot, gribējās, lai cilvēkiem būtu, par ko padomāt, ka, teiksim, grāmatas nosaukums ir diezgan garš, bet to varētu ar vienu vārdu pateikt kā “asins balss”. Ka tu dzīvo, tu saproti, ka tu neesi tas cilvēks, kas tev liekas, vai ne? Izrādās, ka iekšā sev neviens nevar samelot, ka tā tas patiešām… lai cik tas nebūtu dīvaini, tā tas arī ir.”

Dzintara Soduma balva ir 4000 eiro apmērā. 


#SIF_MAF2023