Smiltenes tirdziņā “Dāsnā sirds” Ukrainai saziedo 1135 eiro

Apritot diviem gadiem kopš pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā, aizvadītajā sestdienā, 24. februārī, visā Latvijā noritēja dažādi atbalsta pasākumi Ukrainai.

Atbalsta pasākums ukraiņiem norisinājās arī Smiltenē. Tur notika labdarības tirdziņš “Dāsnā sirds”, kurā bija iespējams iegādāties dažādus ukraiņu nacionālos gardumus, kā arī dažādus rokdarbus. Daži no tiem atceļojuši arī no Ukrainas. 

Vareņiki, pelmeņi, arī pašdarinātas aproces un gleznas – šīs ir tikai dažas no precēm, ko varēja iegādāties ukraiņu biedrības “Nadija” veidotajā labdarības tirdziņā Smiltenes kultūras centrā. Lai iegādātos ukraiņu nacionālos ēdienus un dažādus darinājumus, iedzīvotāji pulcējās kuplā skaitā. “Es domāju, jebkurš Latvijas pilsonis nedrīkst palikt malā. Šī nelaime, ko piemeklējusi Ukraina un viņi ko mums sagatavojuši, viņi ir jāatbalsta visos iespējamajos veidos,” saka smiltenietis Aivars.

Smilteniete Ina: “Tas man drusciņ personiskāk. Man bija draudzene Ukrainā, par kuru es tagad neko nezinu, vai viņa ir dzīva, vai viņa ir Ukrainā. Protams, man negribētos, lai mums Latvijā būtu jāpiedzīvo tas, ko ukraiņi šobrīd piedzīvo.”

Ukraiņu sagatavotos labumus iedzīvotāji varēja iegādāties arī, iemainot tos, piemēram, pret medikamentiem, sauso pārtiku un citām nepieciešamām lietām Ukrainas karavīriem. Smiltenes iedzīvotāja Ilze pret Ukrainas nacionālajiem ēdieniem iemainīja pārtiku un medikamentus. “Es domāju, ka šodien tik tiešām Latvijā noteikti visiem ir ļoti satraukta sirds par to, ka šī ir otrā gada diena. Patiesībā mēs neviens neticējām, ka šis kars varētu izvērsties tik garš, ļoti nogurdinošs, arī emocionāli ļoti smags mums visiem, lai spēks viņiem. Man ir prieks, ka mēs varam palīdzēt.”

Smiltenes novadā šobrīd dzīvo aptuveni 90 ukraiņu ģimenes. Lielākā daļa no tām ir no Mariupoles, Čerņihivas un Harkivas, kur šobrīd vairs nevar atgriezties, stāsta ziedojumu akcijas organizatore Natālija Juščenko. Viņa ir pateicīga par cilvēku lielo atsaucību ne vien šajā labdarības akcijā, bet arī citos pasākumos, kas veidoti Ukrainas atbalstam. “Katram ukrainim šī ir diena dzīvē pirms kara un tagad, kara laikā, tās ir sāpes, tas ir pārdzīvojums, bailes, tā ir radinieku un draugu nāve. Neskatoties uz sarežģīto ceļu, ko iet katra ukraiņu ģimene, mēs apvienojamies un ticam, ka karš beigsies un iestāsies miers.”

Labdarības tirdziņā kopā tika savākti 1135 eiro un pieci centi. Par tiem tiks iegādātas higiēnas preces, medikamenti, pārtika, ķīmiskie sildīšanas spilventiņi un citas lietas, kas nepieciešamas karavīriem Ukrainā. Šīs preces kopā ar citām iedzīvotāju sagādātajām lietām tiks nodotas karavīriem Harkivas apgabalā.