“Skola. Apģērbs. Laikmets”. Izstāde Rundālē

Rundāles multifunkcionālajā centrā atklāta Rīgas skolu muzeja veidotā izstāde “Skola. Apģērbs. Laikmets”. Tas ir stāsts par skolas formastērpu izveidi, daudzveidību un pārmaiņām 20. gadsimtā, ko ietekmējusi arī politiskā vara un ideoloģija.

 Rundāles multifunkcionālā centra izstāžu zālē Rīgas skolu muzejs izstādē “Skola. Apģērbs. Laikmets” ar fotogrāfijām, informatīvajiem stendiem un eksponētajiem apģērbiem atainojis pārmaiņas skolēnu apģērbos 20. gadsimtā. Tos ietekmējusi arī politiskā vara un ideoloģija konkrētajā laika posmā. Rīgas skolu muzeja muzejpedagoģe, izstādes kuratore Ilze Jākobsone: “Sākotnēji nebūt ne visi jaunieši priecājās par jauno Latvijas valsti, bet jauniešiem patika simbolika. Šī simbolika, kas kādreiz varbūt bija atradusies uz vācu okupācijas ierēdņu cepurēm un krievu okupācijas varas ierēdņu tērpiem, netīšām pārceļoja uz skolēnu cepurēm.”

Lai novērstu svešu valstu simbolikas lietošanu skolās, tā laika iekšlietu ministrija vērsusies pie izglītības ministrijas. Tas bijis sākums skolēnu formas cepurēm, kas cēlušas jauniešu nacionālo pašapziņu. Jākobsone: “Ar to jauniešiem pietika, lai viņš demonstrētu, ka ir skolēns. Mums jāatceras, ka Latvija valsts deva iespēju visiem iegūt izglītību. Pirms tam mēs varam runāt, ka izglītība lielā mērā ir privilēģija.”

1936. gadā izdots likums par skolēnu formas tērpiem ģimnāzijās, bet vēlāk arī pamatskolās. Svētkos bija atļauts un pat ieteikts vilkt tautastērpus. Pēc Otrā pasaules kara skolēnu formas tērpi tika saglabāti, vien tad tas bijis nevis nacionālās pašapziņas, bet varas simbols.

Atsevišķa sadaļa izstādē veltīta arī skolotāju apģērbiem. Kara gados taupības režīmā skolotājas virs ikdienas apģērba nēsā virsvārkus jeb ķiteļus. Pirmie izstādes apmeklētāji bija Bauskas novada pedagogi, kuri ar lielu interesi meklēja tērpus, ko skolas laikā paši valkājuši. “No saviem laikiem es ieraudzīju tikai balto atlasa priekšautiņu, kas svētkos bija manā laikā. Es ikdienā staigāju ar melnu atlasa priekšautu, to redzēju fotogrāfijās,” saka pirmsskolas skolotāja Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienībā Gunta Novika.

Pedagogu domas gan dalās par to, vai arī mūsdienās skolēnu formām būtu jābūt obligātām un vai tās vairotu nacionālo pašapziņu.

Izstāde Rundāles multifunkcionālajā centrā apskatāma līdz 21. aprīlim.