Silts ūdens un veļas mašīna

Speciāli aprīkots transportlīdzeklis, kurā ir gan duša, gan veļas mašīna – ar tādu pie cilvēkiem, lai palīdzētu sakopties, brauc Latvijas Samariešu apvienība. Šajā reizē bija plānots doties pie klientiem Smiltenē, taču sākotnēji vajadzēja uzpildīties ar ūdeni.

Latvijas Samariešu apvienības dienesta “Samariešu atbalsts mājās” Vidzemes nodaļas vadītāja Sandra Kārkliņa stāsta, ka joprojām strādā arī Covid-19 laikā, protams, ievērojot valstī noteiktās piesardzības normas – tiek lietotas maskas, cimdi, dezinfekcijas līdzekļi. Viņa arī piemin, ka katru mēnesi tiek sastādīts grafiks, kuros datumos jābrauc uz konkrētu pašvaldību.

Visbiežāk šāds pakalpojums nepieciešams tieši gados vecākiem cilvēkiem, kuri paši par sevi jau vairs nespēj parūpēties, ir pieejams tikai ūdens no akas, nav siltā ūdens. Tāda ir problēma ne tikai laukos, bet arī pilsētās.

Sandra Kārkliņa stāsta, ka pašvaldība cilvēkiem pakalpojumu apmaksā, jo ne visiem esot iespēja nomazgāties, izmazgāt drēbes. Cilvēki gaidot, viņiem tie esot kā svētki – ir pat pašvaldības, kurās ir uzcepta maize vai kūka. Darbiniekus novērtē.

Smiltenietei Skaidrītei Freimanei ir jau 96 gadi. Viņa atzīst, ka palīdzība ir nepieciešama, jo pašai vairs neesot spēka sevi pilnībā aprūpēt. Pēc aptuveni pusstundas, kad ir nomazgāta un sakopti nagi, ir priecīga un pateicīga. Arī pie nākamās klientes situācija ir līdzīga - ar vien grūtāk sevi apkopt, mājās nav arī siltā ūdens, ir tikai izlietne, tai blakus bļoda. Sasildīt tik daudz ūdens, lai pilnībā varētu nomazgāties, vairs neesot spēka.

Sandra Kārkliņa pauž, ka viss tiekot kārtots caur sociālo dienestu arī tad, ja kāds piezvana personīgi, stāstot, ka nepieciešams pakalpojums. Viņa min, ka visbiežāk tie ir radinieki vai kaimiņi, kas sāk kārtot pakalpojumu.

Kā palīdzēt tiem, kuriem ir nepieciešama duša un iespēja izmazgāt drēbes, risinājumu radusi arī biedrība “Kristīgais Žēlsirdības centrs” Valmierā, jau pirms vairākiem gadiem izveidojot, kā paši to dēvē, tīrības telpu “Mazgāmutis”.  

Biedrības "Kristīgais žēlsirdības centrs" valdes priekšsēdētāja Gaida Pevko stāsta, ka esot divu veidu klienti – tādi, kas vēlas veļu mazgāt; tādi, kas vēlas paši nomazgāties. Viņa piemin arī iespēju, ka pakalpojumu iespējams izmantot pat invalīdiem ar ratiņiem – pārsēsties dušas kabīnē uz dušas krēsla, kā arī nomazgāties.

Laika gaitā jau esot izveidojies pastāvīgs klientu loks, taču biedrība neatsaka palīdzību arī citiem, ja dažādu apstākļu dēļ tāda nepieciešama. Vien iepriekš gan ir jāpiesakās.

Biedrībā atzīst, ka šo pakalpojumu visbiežāk izmanto gados vecāki cilvēki, taču ir arī daudzbērnu ģimenes, kā arī citi, kuriem ir ierobežoti materiālie apstākļi. Pēdējā laikā ir saņemti arī daži zvani, ka šis pakalpojums būtu nepieciešams tiem, kuri iepriekš devās uz sabiedriskajām pirtīm, kas ierobežojumu dēļ tagad ir slēgtas.