Saules paneļi ļauj ietaupīt un uzkrāto patērēt arī vēlāk

Jau vairāk nekā gadu elektroenerģiju Gulbenes novada administrācijas ēkai ražo uz jumta uzstādīti saules paneļi. Šajā laikā pierādījies, ka tie gana efektīvi spēj ēku apgādāt ar elektroenerģiju un pat saražoto nodot kopējā tīklā.

Uz Gulbenes novada pašvaldības administrācijas ēkas jumta pašlaik uzstādīti 158 saules paneļi. Pērn tie saražoja elektroenerģiju vairāk nekā 3300 eiro vērtībā. Tā ir vairāk nekā puse no ēkā ikdienā nepieciešamās elektroenerģijas. Saulainā marta pusdienas laikā saules paneļi saražo krietni vairāk enerģijas, nekā ēkā patērē. 

Saules paneļi uz Gulbenes novada pašvaldības administrācijas ēkas jumta uzstādīti valsts atbalstīta projekta ietvaros. Tā nosacījumi paredz, ka saražoto elektroenerģiju, kuru pašvaldība nespēj patērēt, bez maksas jānodod kopējā tīklā. Aizvadītā vasarā jūnijā un jūnijā pašvaldība šādi nodeva vairāk nekā 6000 kWh. Lai saražoto enerģiju izmantotu efektīvi, šogad pašvaldība iecerējusi saules paneļu tīklam papildus pievienot arī strūklaku, kura atrodas iepretim pašvaldības ēkai. “Viss, kas tiek patērēts centrālparkā, ir paņemts no tīkla, un mēs pārliksim, lai būtu pieslēgts pie domes un patērē to elektroenerģiju, ko mēs nododam tīklā centrālparkā. Tajā momentā, ja saule nevarēs saražot, tad no domes ēkas, kur ir tīkls, gan domi nobaros no tīkla, gan arī centrālparku,” skaidro Emīls Kārlis Ziediņš, Gulbenes novada pašvaldības energopārvaldnieks.

Pašvaldības ēkas pagrabā uzstādīta arī saules baterija, kas uzkrāj saražoto elektroenerģiju, tiesa gan - salīdzinoši nelielā apjomā. Baterijas uzstādīšana projektā izrādījusies viena no dārgākajām pozīcijām. Arī uzņēmuma “Sadales tīkls” pārstāvis Jurģis Vinniņš ReTV Ziņām skaidro, ka šādu risinājumu pārsvarā izvēlas mājsaimniecībās, kuras atrodas ļoti tālu no pārvades līnijām un pieslēguma ierīkošana izmaksā ļoti dārgi. Mājsaimniecībās daudz populārāk esot saules paneļu saražoto un pāri palikušo elektroenerģiju nodot tīklā un izmantot vēlāk. “Par velti nododat enerģiju glabāšanā, tad kaut kad ņemat atpakaļ, jums ir jāmaksā tikai par sadales pakalpojumu, tātad par elektroenerģiju. obligātā iepirkuma komponente nav jāmaksā. Daudzi, kuriem ir elektriskās apkures, ziemā ir lielāks elektrības patēriņš, tad uz šo neto sistēmu arī iet.”

Mājsaimniecības no šī statusa drīkst arī atteikties un vienoties ar elektroenerģijas tirgotāju par tīklā nodotās enerģijas pārdošanu. Uzņēmuma “Sadales tīkls” dati liecina, ka šobrīd saules paneļi uzstādīt aptuveni divarpus tūkstoš mājsaimniecībās. Interesi par to uzstādīšanu šopavasar izrādījušas vēl vismaz pusotrs tūkstotis mājsaimniecību.