Sajust uguns spēku. Senās uguns nakts Rojā

Augusta pēdējā nedēļas nogale jau vairākus gadus tradicionāli noslēdzas ar Senās uguns nakti. Tradīciju atdzīvināja somi. Viena no pirmajām, kas tai pievienojās, bija Talsu novada Roja. Un tai ir vēl viena stabila tradīcija – bez lielā ugunskura jūras krastā vienmēr uzmirdz arī mākslinieku veidota uguns skulptūra.

Uguns skulptūra liesmās pazūd salīdzinoši ātri, taču sagatavošanās prasa vairāku dienu smagu darbu. Jau pēc dažām stundām debesis pārņem pamatīgs un šķietami nebeidzošs lietus, taču sestdienas rītā, kad skulptūras konstrukcija aizceļoja uz Rojas pludmali, laika apstākļi ļāva māksliniekiem strādāt. “Nevarētu teikt, ka tā ir ļoti sarežģīta projektēšana, bet uzbūvēšana trīs dimensiju vidē atvieglo praktisko darbu te uz vietas, kur tāpat ir daudzas nianses jāsaskaņo un jāpiedzen. Viena lieta ir perfektā datora vide, pilnīgi kaut kas cits ir brīvā daba,” saka Agris Dzilna, radošās grupas “Akciju sabiedrība” dalībnieks.

Radošā apvienība “Akciju sabiedrība” uguns skulptūras savulaik veidoja biežāk, bet pēdējos gados Senā uguns nakts Rojā ir vienīgais notikums, kam degošo mākslas darbu viņi rada. Lai pacilātu dvēseli. “Sajust uguns spēku, augšupejošo vilkmi. Un tā forma nav pārāk svarīga, kāda tā ir, bet katru reizi, lai būtu interesantāk, izvēlas citu,” saka Uldis Balga, radošās grupas “Akciju sabiedrība” dalībnieks.

Gan pašiem, gan skatītājiem patīk tieši atraktīvās kustīgās uguns skulptūras. Šim darbam dots nosaukums “Degsme”. Balga: “Degsme ir no vārda “deg”. Man liekas, tā uguns, kad izplatās no viena punkta un apņem to apli, tad tas ir arī degsmes simbols.”

Tikmēr 30 kilometrus tālāk no līča piekrastes pirmo reizi Senā uguns nakts pārcēlusies tieši uz Kolkas ragu. Šeit ne tikai pasaka paldies jūrai, bet arī atklāt Kolkas raga vietas zīmi ar nosaukumu “Gaismas smaile”. “Simboliski atspoguļo Kolkas ragu. Tur ir uzraksts “Kolkas rags” trijās valodās: latviski, lībiski un angliski. Un trīs karogi. Divi ir patstāvīgie. Tas būs Latvijas un lībiešu, trešais, kā jūs redzat, šodien bija Ukrainas viesi, tāpēc par godu tam Ukrainas karogs,” saka Jānis Dambītis, SIA “Kolkasrags” direktors.

Kolkā Senā uguns nakts notiek jau vairāk nekā desmit gadu. Šodien simbolisks lāpu gājiens, bet pirms novadu reformas kolcinieki dienu atzīmēja ar lāpu skrējienu, savienojot Dundagu un Kolku. Tagad viņi prāto, ka nākotnē tradīciju vajadzētu atjaunot, nu jau skrienot no Talsiem. 

Piekrastes ļaudīm Senā uguns nakts tradīcija ir būtiska. Dambītis: “Ar mīlestību un pateicību pasakām paldies Jūras mātei, jūrai, par to, ka mēs varam tik skaisti un laimīgi šeit jūras krastā dzīvot. Un par to, lai Baltijas jūra vienmēr būtu tīra, skaista, mēs šeit varētu priecāties harmoniski mierpilni un jaudīgi svinēt dzīvi. “

Arī Kolkā deg ne tikai lielais ugunskurs, bet arī Saules zīmes uguns skulptūra. Senās uguns nakts tradīcijā pēdējā augusta sestdienā vienojas arī citas tautas, kas dzīvo pie Baltijas jūras.