Sabiles sociālās aprūpes nams ciemos gaida grāmatu lasītājas

Pirmdienu vakari un trešdienu rīti Sabiles sociālās aprūpes centrā “Kalme” ir ļoti gaidīti, jo tad pie iemītniekiem ciemos ierodas grāmatu lasītājas. Senioriem iecienītas grāmatas par mīlestību un Latvijas vēsturi, tāpēc viņi izmanto brīdi, lai lasītājām izstāstītu arī par saviem jaunības laikiem.

Sabilniece Rudīte Matisone pie “Kalmes” iemītniekiem ierodas trešdienas rītos. Lai gan viņa ir ļoti gaidīta, tomēr savs laiks jāzina – seriāla laikā traucēt nedrīkst. Rudīte Matisone ir arī Sabiles bibliotēkas vadītāja, tāpēc grāmatu izvēle viņas ziņā. Un novērots, ka vecīšiem cieņā nav grāmatas par mūsdienām. “Viņiem nepatīk, ka ir pieminētas visas tās jaunās tehnoloģijas.  Tad viņi saka: “Kas tas tāds ir?! Ko tu tur izlasīji?!” Tad mēs tādas nelasām.”

Senioriem pašiem lasīt vairs neļauj acu gaišums, tāpēc iespēju viņi novērtē. Šeit izveidojies tāds kā lasītāju klubiņš, jo ne visiem veselība ļauj dzirdēto uztvert, un daļa pievienojas tikai uz tām grāmatām, kas pie sirds. Matisone: “Mainās tie mūsu vecīši. No tiem, kuriem sākumā lasīju, tikai divi ir palikuši, kas te klausās.”

Pirmdienu vakaros no Talsiem ierodas Evita Bērziņa. Viņai savulaik bijis sapnis par sava pansionāta izveidi, bet tas nav piepildījies, tāpēc par savu sirds darbu un atpūtu Evita izvēlējusies brīvprātīgo darbu. Viņai paredzēts lasīt stundu, bet nereti tas ievelkas ilgāk, jo gribas nodaļu pabeigt līdz galam. “Es varētu lasīt vēl ilgāk, bet pateikšu tā – ja stundu no vietas lasa, tad paliek jau mute sausa un grūti vārdus pašās beigās izrunāt. Un tad kāds mums te paguļ, aizmieg, tad atkal pamostas. Man liekas, ka vakaram tāds labs nobeigums, dienas nobeigums.”

Šobrīd Sabiles aprūpes centrā tiek lasīta rakstnieces Dainas Avotiņas grāmata “Vīramāte”.

Evita Bērziņa ar aprūpes centru iepazinās pandēmijas laikā, kad darbā šeit bija jānogādā paštesti. Vēlāk sirds darbam pievienojās arī Rudīte, bet agrāk “Kalmē” viesojušies arī citi lasītāji. Centra vadītāja atklāj, ka seniori ļoti gaida katru ciemiņu. “Šeit vairāk vai mazāk viņi tomēr atrodas nelielā izolācijā no apkārtējās vides. Un katrs cilvēks, kurš ienāk namiņā, viņiem jau ir viesis. Viņus tas iepriecina,” saka Sabiles aprūpes centra “Kalme” vadītāja Maija Dubro.

Grāmatas notikumiem dzīvo līdzi ne tikai klausītāji, bet arī pašas lasītājas, un pie bēdīgām beigām raudot visi.


#SIF_MAF2023