RTU filiālēs viesojas Itālijas universitāšu pārstāvji

Šonedēļ Latvijā norisinās dažādi itāļu valodas nedēļai veltīti pasākumi. Viens no tiem bija Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Latvijas un Itālijas sadarbības centra atklāšana. Vienlaikus pārstāvji no Itālijas universitātēm apmeklēja arī RTU Cēsu studiju un zinātnes centru. 

Šī gada Starptautiskās itāļu valodas nedēļas tēma ir “Itāļu valoda un ilgtspēja”, tāpēc pārstāvji no Itālijas viesošanās laikā ne vien iesaistījās sarunās par tālāko sadarbību, bet arī sniedza prezentācijas skolās un iesaistījās konferencēs. Nedēļai aizsākoties, atklāts arī RTU Latvijas un Itālijas sadarbības centrs, kur jau šobrīd ikvienam ir iespēja apgūt itāļu valodu. Rīgas Tehniskās universitātes rektors Tālis Juhna: “Šī centra galvenais mērķis ir veicināt gan zinātnes, gan izglītības, gan kultūras apmaiņu starp divām valstīm. Sanāca tā, ka mums ir sadarbības ar vairākām vadošām Itālijas universitātēm, ar kurām tad mēs realizēsim projektus, kas ir saistīti, pirmkārt, ar valodas apmācību, tātad – jau tagad studenti un ne tikai studenti var nākt uz Itālijas centru mācīties itāļu valodu.”

Kā norāda Tālis Juhna, Rīgas Tehniskā universitāte ar Itālijas vadošajām universitātēm jau identificējuši arī dažādus sadarbības virzienus zinātnē, piemēram, aeronautikā, kosmosa tehnoloģijās un biomedicīnā, arī radošajās industrijās. Juhna: “Šajos virzienos mēs attīstīsim gan programmas, gan studentu mobilitāti, gan pasniedzējus sūtīsim no vienas valstss uz otru. Mums ir nākotnē paredzētas vēl lielākas iespējas paplašināt gan mūsu studentiem ne tikai RTU, bet visiem Latvijas studentiem, sadarboties ar Itāliju.”

Tālis Juhna piebilst, apmaiņa ne vien studentu, bet arī pasniedzēju vidū ir veids, kā veicināt zinātnes attīstību. Arī Salento un Bergamo universitāšu rektori norāda, lai savstarpēji dalītos zināšanās, ir nozīmīgi kopīgi īstenot un attīstīt dažādus projektus. Viesojoties Cēsu studiju un zinātnes centrā, Itālijas pārstāvjiem bija iespēja redzēt, kā Rīgas Tehniskā universitāte darbojas reģionā, kur kopīgi arī konstruēja koka raķetes. Salento Universitātes rektors Fabio Pollice: “Tas ir ļoti svarīgi, jo mēs varam izveidot saikni starp universitātēm caur zināšanām un pieredzi. Tādējādi arī mēs varam stiprināt mūsu kopienas, lai uzlabotu sadarbību starp mūsu valstīm. Tāpēc ir tik svarīgi strādāt pie šī Latvijas un Itālijas sadarbības projekta.”

Bergamo Universitātes rektors Sergio Cavalieri: “Tā ir tiešām izcila iespēja, saprast, kā tad darbība notiek Rīgas Tehniskajā universitātē, kas ir izcila universitāte, tāpēc mums tā ir laba iespēja veicināt sadarbību starptautiskā līmenī. Es esmu priecīgs, ka mums ir iespēja sadarboties ilgtermiņā.”

Itālijas vēstnieks Latvijā Alesandro Monti: “Abas valstis ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalstis, tāpēc mēs jau tā esam tuvi draugi un sabiedrotie, sākot jau ar politiku, beidzot ar cilvēku sasvstarpējo attiecību līmeni. Universitātes vieno zināšanu un arī cilvēku savstarpējā kontakta jēdziens, īpaši starp jauniešiem, kas ir mūsu nākotne un galvenā mērķauditorija šīm aktivitātēm.”

Viesojoties Latvijā, itāļu pārstāvji viesojās arī citās RTU filiālēs, zinātnes centros un vidusskolās. 


#SIF_MAF2023