Robežkontroles punktu “Silene” slēdz

Nelegālās imigrācijas spiediens no Baltkrievijas īsā laika periodā ir trīskāršojies, tapēc vakar valdība lēma slēgt robežšķērsošanas vietu “Silene”. Tā slēgta kopš vakardienas astoņiem vakarā. Ar Zemessardzes iesaistīšanos, izvietojot šķēršļus, jau drīz vien to fiziski vairs nebija iespējams šķērsot. 

Ņemot vērā Baltkrievijas īstenoto nelegālās imigrācijas spiedienu, vakar tika pārtraukta Silenes robežšķērsošanas vietas darbība. Lai nodrošinātu, ka robežas slēgšana norit arī fiziski, darbu, nostiprinot robežpunktu ar betona blokiem, nekavējoties uzsāka Zemessardzes 3. Latgales brigādes zemessargi. Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvedis Gunārs Vizulis: “Sagatavošanās darbi tika veikti pietiekami savlaicīgi. Mēs saņēmām signālus no mūsu partneriem par tādu iespējamību, ka būs jāslēdz šis robežpunkts. Un, protams, tā, lai netraucētu gan civiliedzīvotājus piegulošās teritorijās, gan arī šo transporta kustību uz robežas, mēs jau savlaicīgi sagatavojām materiāltehnisko bāzi tieši fiziskai robežas slēgšanai.” 

Robežpunkta nostiprināšanai tika izmantoti ne tikai betona bloki, bet arī dzeloņdrāts. Necaurbraucamā siena starp Latvijas un Baltkrievijas robežu tika izveidota nepilnu četru stundu laikā. Vizulis: “Astoņos vakarā mums bija dots uzdevums slēgt robežu, tieši pirms pusnakts šo uzdevumu paveicām. Mēs noslēdzām robežu, izveidojām aizsardzības šķēršļus gan uz kopējās robežas ar Baltkrieviju, gan arī mūsu jau robežpunkta iekšienē, lai minimalizētu iespējamo iekļuvi šajā objektā. Cenšamies ekonomēt mūsus resursus, zinot to, ka mums vairāki uzdevumi vienlaicīgi notiek manā atbildības teritorijā.”

Lai būtiski neietekmētu kravu pārvadājumus, kā arī citus akūti nepieciešamos braucienus, uz robežas darbību turpinās Pāternieku robežšķērsošanas vieta. Jāpiemin, joprojām gan spēkā ir Ārlietu ministrijas aicinājums Latvijas iedzīvotājiem neceļot uz Baltkrieviju un Baltkrievijā esošos Latvijas valstspiederīgos pamest valsti. Ārlietu ministrijas Konsulārās palīdzības nodaļas vadītāja Sandra Salmiņa-Šuke: “Pamatojums, protams, ir tas, ko mēs visi diezgan regulāri dzirdam presē – par to, ka mūsu izlūkdienesti un NATO valstu izlūkdienesti saka, ka Baltkrievijas, viņu kolēģi, Baltijas izlūkdienesti mēģina vervēt Eiropas Savienības pilsoņus savu interešu veikšanai. Nereti cilvēki tiek apsūdzēti nepatiesos pārkāpumos un arī aizturēti.”

Ārlietu ministrijas Konsulārās palīdzības nodaļas vadītāja norāda, šogad Baltkrievijā aizturēti jau desmit mūsu valstspiederīgie. “Mēs apzināmies, protams, ka bezvīzu režīms, radi un citu apstākļu esamība Baltkrievijā šos ceļojumus padara tādus interesantus un aicinošus. Bet mēs ļoti labi apzināmies, ka tiem cilvēkiem, kuri šobrīd ir aizturēti Baltkrievijā, iespējas palīdzēt ir minimālas un ļoti ierobežotas, arī valstij nav tiesiskuma. Tas ir jāsaprot, tiesa nenotiek kā Latvijā. Apsūdzības netiek izvirzītas kā Latvijā. Cilvēki ir aizturēti par visdažādākajiem pārkāpumiem – sākot no sīkām zādzībām, krāpniecību, līdz pat apsūdzībām spiegošanā. Tas ir ļoti nopietni.”

Pagājušajā gadā tika aizturēti 13 Latvijas valsts piederīgie. Ministrijā gan piebilst, ka statistika nav pilnīga, jo ne visi vēlas informēt par to, ka ir aizturēti Baltkrievijā. Foto: ekrānuzņēmums no Aizsardzības ministrijas video | #SIF_MAF2023