Ragavu vilkšana virvē aiz mašīnas var beigties traģiski

Asas izjūtas, adrenalīns noslāpē veselo saprātu – tā notiek, vizinoties ar ragavām aiz auto. Neapdomīgi prieki var noslēgties ar smagām traumām.

“Vidzemes slimnīcas” traumatologs Matīss Lūciņš stāsta, ka cilvēks, kad krīt, izstiepj rokas priekšā – rodas apakšdelnu lūzumi, krūškurvja ribu ievainojums vai pat vēderu orgānu ievainojums, liesas vai aknas plīsums, kas var prasīt ķirurģisku ārstēšanu. Viņš piebilst, ka galvas, kakla traumas tālāk varot izraisīt paralīzi, nopietnu invaliditāti.

Cilvēka vietā ragavās tika ielikts 80 kilogramu smags smilšu maiss, ziemas pārgalvīgās izklaides varēja sākties - eksperiments, ko veica ReTV Ziņas. Jāatzīst, vienā no līkumiem šīs dienas upuris ragavās nenoturējās.

Fizikas skolotājs Uldis Ābeltiņš stāsta, ka konkrētajā gadījumā var redzēt, ka, braucot pa ceļu, bija gramba, kas vienā pusē ragavām deva triecienu. Tika dots impulss, ragavas saslīdēja.

Skolotājs norāda, ka visa pamatā ir inerce - transportlīdzeklim ir iespēja kontrolēt savu kustības ātrumu, taču ragavās sēdošajam cilvēkam nav nekādas manevrēšanas un ātruma samazināšanas iespējas.

Sekas, šļūcot aiz mašīnas, nav prognozējamas. Pirms nedēļas ziemas prieki traģiski noslēdzās kādai 14 gadus vecai meitenei – braucot aiz transportlīdzekļa uz maisa, viņa ieslīdēja grāvī, kur atsitās pret koku un caurteku. 

Mērfija likumu fizikas skolotājs attiecina uz vizināšanos ar ragavām aiz transportlīdzekļa - ja kaut kas notiks, tad visnepiemērotākajā brīdī. Ja virve aiz mašīnas būs gara, ragavu kustība uz sāniem var notikt tajā brīdī, kad pretī brauc cits transportlīdzeklis. Savukārt, ja virve ir īsa, fizikai ir arī citi likumi.

Šoziem cilvēki pārgalvīgi braukuši ar ragavām arī uz kalniem. Īpaši populāra tendence - sēžot četratā. Ir lielāks ātrums, kas trieciena rezultātā var nest vēl smagākas traumas. Cilvēkiem jābūt piesardzīgākiem un jāizvērtē, vai nepieciešams riskēt ar savu veselību un pat dzīvību ziemas prieku dēļ.