Postījumi ir būtiski. Ugunsgrēks “Dobeles dzirnavniekā”

“Postījumi ir būtiski – cietušas uzņēmuma dzirnavas,” pēc vakardien piedzīvotās ugunsnelaimes “Dobeles dzirnavnieka” ražošanas telpās šodien informē uzņēmumā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) apliecina, ka vakar uzņēmumā “Dobeles dzirnavnieks” izcēlās paaugstinātas sarežģītības ugunsgrēks. Dega viena no ražošanas ēkām, kurā atradās miltu sijātājs. 

Aizdegšanās “Dobeles dzirnavnieka” ražošanas ēkā notikusi pašai tehnoloģiskajai iekārtai, kas izvietota un savienota ar cauruļvadiem pa vairākiem septiņstāvīgās ēkas stāviem, līdz ar to arī ugunsgrēks notika vairākos stāvos, ugunij izplatoties no apakšas uz augšu. VUGD Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieks Dainis Bērziņš stāsta: “Ja otrajā stāvā tas bija kvadrātmetrs, tad piektajā stāvā tā jau bija 290 kvadrātmetru liela degšanas platība. Kopējā degšanas platība, saplusojot visu pa stāviem, bija 506 kvadrātmetri. Dzēšana noritēja ļoti apgrūtinātos apstākļos. Jāsaprot, ka stāvu augstums nedaudz arī atšķiras no parastās dzīvojamās ēkas augstuma. Tas ir gandrīz vai dzīvojamās ēkas pusotra stāva augstums, milzīga fiziska slodze ugunsdzēsējiem. Varēja strādāt tikai elpošanas aparātos, grupas sastāvos. Sākot jau no trešā stāva uz augšu, bija ļoti spēcīgs piedūmojums, minimāla redzamība, vietām redzamība bija pat nulle.”

Dainis Bērziņš arī stāsta: tā kā elektrība bija atslēgta un bija arī ļoti augsta temperatūra piedūmojuma vietās, glābējiem bija arī grūti orientēties. Plānojums ēkai ir sarežģīts, ar daudz telpām un iekārtām, arī ejas starp iekārtām diezgan šauras. “Jāsaprot, ugunsdzēsējiem nomainoties, strādājot piedūmotā vidē, viņiem jānoiet no piektā stāva uz leju, tur ir jāatelpojas, jāuztaisa pauzīte, pēc tam atkal jāiet uz augšu, fizsikais noslogojums ir milzīgs. Tas viss ir ekipējumā, kas arī sver pietiekoši daudz. Ļoti labi, ka mums izdevās piesaistīt pietiekoši resursus, lai nebūtu apdraudējums ugunsdzēsējiem. Nebija fiksēta ne pārkaršana, ne arī citas traumas.”

Ugunsgrēks notika ēkas iekšienē. To, ka tur ir ļoti liela temperatūra, varēja noteikt jau pēc ārējām pazīmēm, kāda ir dūmu krāsa un turbulence, dūmiem nākot laukā pa atvērumiem.

Dzēšanas darbos bija iesaistītas septiņas autocisternas un vienas autokāpnes. Palīdzība bija no Jelgavas, Dobeles, Tukuma, Bauskas, Kalnciema, Elejas un Auces, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas. Bērziņš: “Cilvēki, kas apkalpo to tehnoloģisko iekārtu, noreaģēja uz brīdinājuma signālu, ka ir notikusi kāda problēma. Ejot pārbaudīt informāciju, secināja, ka viens no cauruļvadiem jau ir sakusis, iekšā jau notiek degšana un nāk ārā dūmi. Mēģināja arī uzsākt dzēšanu ar ugunsdzēšamajiem aparātiem, vienlaicīgi izsaucot VUGD. Diemžēl tur nevarēja tik brīvi tikt klāt pie tām degšanām. Rezultātā, kad ieradāmies, tad jau piedūmojums bija spēcīgs, izplatījies arī uz augšējiem stāviem.”

Rakstiskā komentārā “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs informē, ka šobrīd notiek ugunsgrēka seku likvidācija un konkrētu bojājumu apzināšana, taču postījumi ir būtiski – cietušas uzņēmuma dzirnavas. Cilvēki ugunsgrēkā cietuši nav un tiek skaidroti ugunsgrēka cēloņi. AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils: “Citas uzņēmuma ražotnes nav skartas. “Dobeles dzirnavnieks” turpina darbu, strādājot ārkārtas situācijas režīmā. Darām visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu pilnvērtīgu uzņēmuma darbību. Līdz brīdim, kad tiks atjaunota dzirnavu darbība, miltu piegādes klientiem tiks nodrošinātas no grupas uzņēmumu ražotnēm. Graudu pieņemšana nav ietekmēta, aicinām lauksaimniekus graudus piegādāt gan uz Dobeli, gan citiem “Dobeles dzirnavnieka” graudu pieņemšanas punktiem: Rīgā, Aucē un Gulbenē.” 

“Dobeles dzirnavnieks” ir apdrošināts. Apdrošināts ir ne tikai uzņēmuma īpašums, bet arī uzņēmējdarbības nepārtrauktība. 



Foto: Dobeles dzirnavnieks; publicitātes