Politiskās debates kanālā ReTV šīs nedēļas darba dienu vakaros plkst. 19.25

ReTV Ziņu dienests rīko vienas no vērienīgākajām reģionālajām politiskajām debatēm, aicinot piedalīties visu piecu vēlēšanu apgabalu līderus. Kas veidos 14. Saeimu un vai partiju solījumi iet roku rokā ar redzējumu, kā to realizēt dzīvē? Kā mēs pārdzīvosim šo ziemu un kā – nākamos četrus gadus? Šovakar pēc ReTV Ziņām 19.00 būs pirmās debates.  

Šovakar kā pirmie ReTV debates “Latvija testē Saeimu” atklās Vidzemes reģiona partiju kandidāti. Debatēs piedalīties aicināti pa vienam pārstāvim no tiem politiskajiem spēkiem, kuri saskaņā ar kompānijas “Factum” pēdējiem septembra socioloģisko aptauju datiem iegūtu vismaz 5% vēlētāju balsu. Viena no šobrīd koalīcijā esošām partijām debatēs nepiedalās tāpēc, ka nav izpildīts piecu procentu kritērijs. ReTV Ziņu dienesta vadītāja Dana France norāda, ka debatēs svarīgākais ir ļaut skatītājam izvērtēt, vai konkrētajam kadidātam un partijai ir vīzija par to, kā dzīvosim nākamos četrus gadus. “Politiķiem patīk skatīties tā, kā ir bijis, cik viss slikti, kā bija. Tad aiziet kritika, cik otrs ir vainīgs. Bet to, ko grib skatītājs un vēlētājs, kaut ko citu jau grib. Viņš grib saprast - kā būs. Tā ir politiķa atbildība – pateikt un iezīmēt. Vari vai nevari iezīmēt, kāds ir tavs redzējums, kā uzlabot situāciju valstī. Drošība, ekonomika, ēnu ekonomika, robeža. Pats svarīgākais jautājums, uz ko daudzi grib zināt. Labi, es varēšu samaksāt rēķinus, bet – vai man pēc tam būs, ko ēst? Skatītājs vienkāršais grib zināt, ar ko rēķināties.”

 ReTV kā informatīvais līderis reģionos arī debatēs saglabā vēlēšanu apgabalu principu un aicina partiju pārstāvjus no katra vēlešanu apgabala, kas ļaus skatītājiem visos Latvijas reģionos vērtēt kandindātus un saklausīt atbildes uz sev aktuālajiem jautājumiem. ReTV Ziņu dienesta vadītāja: “Tā ir iespēja redzēt dažādību, spektru, kādi mēs visi esam. Man liekas, ka tas ir ārkārtīgi būtiski, ka mums ir sistēma un ka tas latgaļu cilvēks redz, kas ir jāuzlabo. Lai viņš redz, kā to uzlabot, lai galvā ir scenārijs.”

Lai vēl precīzāk izvērtētu katra kandidāta atbilstību ieņemt svarīgo deputāta amatu, debašu laikā dalībniekiem būs jāizpilda tests. Tā ir šo debašu “odziņa”, politiķu vidū ieguvusi gana lielu rezonansi. Dana France: “Tie jautājumi ir tādi, teiksim tā, kas Saeimas kandidātam būtu jāzina. Tur ir valodas jautājums, Satversmes jautājums, Saeimas darba kārtības jautājums. Mazliet par vēsturi un no konkrētā vēlēšanu apgabala. Odziņa ir tā, ka viņiem konkrētā laikā ir jāatbild. Bet tas arī parāda, cik daudz un cik zinoši ir kandidāti.”

ReTV debates “Latvija testē Seimu” vadītājs ir Ģirts Timrots. Viņaprāt, skatītājam, noskatoties debates, būtu svarīgi vēl veikt citus mājasdarbus, pirms dodas uz velēšanu iecirkni. Pirmkārt, tomēr izlasīt partiju solījumus porgrammās un atskatīties, cik naski konkrētais politskais spēks pildījis solījumus iepriekš. Un ko sola nākotnē. “Galvenis, ka mainās uz šīm Saeimas vēlēšanām, ir visnotaļ daudz poltiskie spēki, kuri, manuprāt, ir bīstami mūsu valsts pastāvēšanai, tādēļ vēlētājam vēl jo atbildīgāk jāizdara sava izvēlē un nenobalsot šā un tā, kā pagadās, pēdējā brīdī pieņemot lēmumu.”

Kandidātiem bija arī tāda sadaļa kā “skatītāju jautājumi” - tie ir skarbāki, varbūt pat tiešāki un dzeltenāki. Jautājumus un arī kandidātu atbildes būs redzamas ReTV portālā “retv.lv”.

ReTV debates “Latvija testē Saeimu” šonedēļ darba dienu vakaros plkst. 19.25 kanālā ReTV.