Pirmo reizi Salaspils novadā izveidota jauniešu dome

Latvijā no 43 pašvaldībām 33 ir izveidotas jauniešu domes, kas organizē dažādus pasākumus un apmācības, raksta projektus, kā arī rod piederību savam novadam. Izgītības un zinātnes ministrijā stāsta, arvien vairāk novados aktualizē jautājumus, kas saistīti ar jauniešiem un veido jauniešu domes. Viens no tiem ir arī Salaspils novads, kur jau mēnesi jaunieši aktīvi darbojas domē, kas ir pirmā novada vēsturē.

Lai gan Salaspils novada Jauniešu dome darbojas tikai mēnesi, jaunieši jau ir paspējuši pārrunāt tās nolikumu, iepazīties ar novada domes deputātiem un sadalīt darba pienākumus. Un jau nākamnedēļ būs pirmais kopīgais pasākums. Viņi tiekas katru nedēļu un kaļ plānus, kādu domi vēlētos redzēt. Salaspils Jauniešu domes pārstāve Luīze Dārta: “Mums ja ir tāds maziņš plāns. Un mēs esam jau sadalījušies pa jomām. Ir sporta joma, sabiedrisko attiecību joma, politikas joma. Vienkārši iesaistīties pēc iespējas vairāk pasākumos.”

Salaspils Jauniešu domes pārstāve Luīza: “Mums visas jomas arī sadarbosies savā starpā. Bet varbūt tieši no mūsu sabiedrisko attiecību jomas būtu plāns vairāk attīstīt sociālos medijus un parādīt Latvijai, ka ir tāda dome arī Salaspils novadā.”

Salaspils Jauniešu domes pārstāve Ance: “Es arī gribētu ļoti piestrādāt pie mūsu mērķa, logo izveidot, drēbes, lai cilvēki tiešam zina, ka Salaspils novada Jauniešu dome ir šeit un ka mēs darbojamies.”

Salaspils Jauniešu domi izveidoja Zita Bēziņa-Igaune, kura novadā strādā kā jaunatnes lietu speciāliste. Viņai šķiet pilnīgi pašsaprotami, ka, tāpat kā daudzās citās pašvaldībās, arī Salaspils novadā tagad ir Jauniešu dome. Bērziņa-Igaune: “Latvijā tā ir ļoti veiksmīga prakse – veidot pašvaldībās jauniešu domes. Tas ir ļoti jauks veids, kā iesaistīt šos jauniešus lēmumu pieņemšanā, lai viņi var padarīt to savu novadu daudz jaudīgāku un jauniešiem pievilcīgāku. Tā kā es domāju, ņemot piemēru no citām pašvaldībām, tas bija tikai pašsaprotami, ka, uzsākot darbu, tas bija pirmais, ko mēs izveidojām, arī domes deputāti atbalstīja. Tapa nolikums, uz kura pamata tad tagad darbojas jaunieši.”

Izglītības un zinātnes ministrijā norāda, kopš darbs ar jaunatni ir pašvaldību autonomā funkcija, pašvaldības aktīvāk pievēršas jomas sakārtošanai. Un līdz ar to arī jauniešu domju skaits ir audzis. Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Randa Ķeņģe: “Ja 2022. gadā tās bija 25 pašvaldības, kurās bija Jauniešu dome, tad 2023. gada pašvaldību sniegtie dati liecina, ka jau 33 pašvaldībās Latvijā ir izveidotas jauniešu domes.”

Daudzviet Latvijā tās darbojas jau ilggadēji, jo tajās iesaistās aktīvi. Arī Salaspils novadā nevarot sūdzēties par atsaucību, jo aizvien vēl pievienojas jauni dalībnieki. Jauniešu motivācijas ir dažādas. Bērziņa-Igaune: “Mēs ļoti strādājam arī pie tā, lai katrs jaunietis, kas ir domē, attīstās pats, attīsta savu personību. Man liekas, ka ļoti var redzēt to atšķirību, ka viņš atnāk kautrīgs, pēc tam jau viņam ir jābūt publikā, jāuzstājas, jāsadarbojas, kaut vai pirmo reizi jāpasaka savs viedoklis. Un tas ir tas lielākais ieguvums.”

Tāpat jaunatnes lietu speciāliste min arī tādus ieguvumus kā iespēju iepazīties ar daudz jaunām sfērām, rast kopības sajūtu, iepazīties ar savien vienaudžiem un gūt piederību novadam.