Pēc kritiena no elektroskūtera - salauž galvaskausu

Braucot ar elektroskūteri, ķiveri varētu arī nelikt, jo tās lietošana nav obligāta, taču tā var pasargāt no dažādām traumām.

Pavisam nesen, 11.maijā, braucot ar elektroskūteri, ķiveri nebija uzlicis arī Vidzemes Augstskolas lektors Alvis Sokolovs, jo plānotais brauciens bija īss. Viņš ļoti steidzās, tomēr uz nākamo tikšanos netika, jo nokrita un guva ļoti smagu traumu. “To brīdi, kad notika avārija, es īsti pat neatceros. Braucu pa veloceliņa iezīmēto zonu, un kaut kas notika. Kaut kas nogāja greizi. Pēc aculiecinieku teiktā - es ietriecos sētā, atsitos ar galvu pret celiņu un zaudēju samaņu,” stāsta Alvis Sokolovs.

Alvis attapās, kad bija pienākuši garāmgājēji un sniedza viņam pirmo palīdzību. Kāds pieturēja un neļāva celties, jo Alvis pats notikušo uztvēra neadekvāti. Smadzeņu satricinājums un galvaskausa pamatnes lūzums – tāda bija diagnoze, ko viņam noteica Valmieras slimnīcā, kurp viņu nogādāja neatliekamā medicīniskā palīdzība un kur smago traumu nācās ārstēt desmit dienas. Ievērojot ārstu rekomendācijas – nepiepūlēties ne fiziski, ne garīgi –, Alvis turpina atlabt mājās.

 “Vēl neesmu atguvies no traumas: tāpat ir galvas reiboņi, tāpat ir grūti koncentrēties, tāpat dažreiz sareibst galva kaut kur ejot. Jāturpina tāds mierīgs dzīvesveids vēl kādu mēnesi,” atzīst Alvis.

Alvis Sokolovs notikušajā nevaino elektroskūteri – šie braucamie ir ērti un labi. Vienkārši jāpierod, ka tādi piedalās satiksmē. Dīvaini gan viņam šķiet tas, ka ķivere nav obligāta. Šajā ziņā viņam piekrīt Vidzemes slimnīcas traumatologs ortopēds Mareks Mačuks, kuram pēdējā laikā nācies biežāk ārstēt ar šo braucamrīku radītās traumas. 

“Man liekas, kādas trīs galvas traumas ir bijušas, par mazajām traumiņām nerunājot. [..] Nu, pirkstiņi, kaut kas tāds, nobrāzumi. Domāju, ka bija apakšstilbs viens vai divi salauzti, bet galvas traumas – tādi, kas guļ slimnīcā, nevis aiziet mājās, tā kā to ķiveri droši vien var rekomendēt uzlikt,” saka Mareks Mačuks.

Valsts policijas statistika liecina, ka kopš gada sākuma līdz 3. jūnijam reğistrēti 48 satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti elektroskrejriteņu vadītāji. Cietuši 33 cilvēki. Pagājušajā gadā kopumā bijuši 88 šādi negadījumi, cietuši 62 cilvēki un divi gājuši bojā. Alvis Sokolovs ir pateicīgs, ka palicis dzīvs, jo līdzcilvēki palīdzēja. “Es vēlējos vēl pateikt paldies tiem cilvēkiem, kuri bija klāt, kas man palīdzēja pirmajā brīdī, izsauca ātro palīdzību. Tiešām prieks, ka dzīvoju pilsētā, kur cilvēki ir atsaucīgi.” 


Foto: Bolt