Pārmaiņas skolu un skolēnu ikdienā

Vakar valdībā panākta vienošanās par to, kā organizēt mācību procesu nākamajā semestrī. Gala lēmums tiks pieņemts tikai rīt. Speciālo izglītības iestāžu audzēkņi mācības klātienē sākuši no 4. janvāra. Savukārt 7. līdz 12. klašu skolēni atsākuši mācības attālināti. 5.-6. klašu skolēni mācības attālināti sāks no 11. janvāra. 1.- 4. klašu skolēniem ziemas brīvlaiks pagarināts līdz 25. janvārim, kas nozīmē, ka šiem bērniem būs garāks mācību gads.

Ilga Šuplinska, izglītības un zinātnes ministre, pauž: “Pirmajai klasei mācību gads ir par vienu nedēļu mazāks nekā pārējām klasēm. Mēs ļoti ceram, ka speciālais pirmās klases brīvlaiks, kas ir paredzēts tepat februārī, šoreiz nenotiks, un tāpēc pirmajai klasītei šis te mācību gada pagarinājums varētu būt viena nedēļa.” Viņa bilst, ka 2., 3. un 4. klasei, iespējams, būšot mācību gada pagarinājums.

Ja epidemioloģiskā situācija ļaus, pēc 25. janvāra mācības klātienē varētu atsākt 5. līdz 6., kā arī 9. un 12. klašu audzēkņi. Kā norādīja ministre, pavasara brīvlaiks ir izšķirošais, vai līdz tam laikam izlaiduma klases tiks līdz mācībām klātienē. “Ja līdz pavasara brīvlaikam 9. un 12. netiek līdz klātienei, līdz konsultāciju procesiem, tad skaidrs, ka mēs domājam par eksāmenu mazināšanu,” pauž Ilga Šuplinska.

Epidemioloģiskā situācija noteiks, vai un kā notiks noslēguma pārbaudījumi izlaiduma klasēm. Izglītības un zinātnes ministrija šobrīd ir sagatavojusi vairākus modeļus.

Epidemiologs Uga Dumpis norāda, ka izglītības process klātienē nav drošs, ja pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars ir lielāks par 8%. Atgriežoties pie klātienes mācībām, būtiski ir ievērot piesardzības pasākumus - tai skaitā arī bērniem lietot sejas aizsargmaskas.

Uga Dumpis pauž, ka maskas skolēni var lietot – nerodas skābekļa badi, attīstības traucējumi. To pētījušas un pierādījušas ir daudzas valstis. “Manā rīcībā nav neviena nopietna pētījuma, kas kaut kādā veidā parādītu, ka maskas traucētu veseliem bērniem, pat arī slimiem ar astmu,” viņš uzsver. “Maskas jālieto ne tikai bērniem, bet arī skolotājiem, ņemot vērā sevišķi to, ka skolotāji visbiežāk ir tie, kas inficē bērnus.”

Vasarā plānotie Skolēnu dziesmu un deju svētki nenotiks ierastā formātā. Dalībnieku atlases skates iecerēts organizēt maijā video formātā, kad dalībniekiem būs jāiesūta konkrēts uzdevums.

Jāpiebilst, Skolēnu dziesmu un deju svētku rīcības komiteja tiksies jau janvārī, lai lemtu par tālākiem plāniem. Tikmēr gan interešu izglītības kolektīvu mēģinājumi klātienē aizvien nevar notikt.