Pārlieks iedegums nav veselīgas ādas pazīme

Viena no visizplatītākajām onkoloģiskajām slimībām Latvijā ir ādas vēzis. Pagājušajā gadā no ādas melanomas miruši 69 cilvēki. Tomēr vairums iedzīvotāju joprojām uzskata, ka kārtīgs iedegums ir veselīgs. Lai kliedētu mītus par sauļošanos, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sāk kampaņu “Necepies! Izvēlies dzīvot!”.

Iespēja sauļoties mūsu platuma grādos nemaz tik bieži nav pieejama, tāpēc dažkārt iedzīvotāji cenšas sauļoties ļoti daudz un bieži, pamatojot to ar organismam tik nepieciešamā “D” vitamīna uzņemšanu. SPKC jūnijā veiktā sabiedriskās domas aptaujā tā uzskata 80% respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem. SPKC pārstāvis Mārtiņš Zvackis: “Tāpat 28 % Latvijas iedzīvotāju domā, ka solārija apmeklējums palīdz uzņemt “D”vitamīnu. Puse jeb 54% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka iedegusi āda ir veselīga. Vīriešu vidū šis uzskats vērojams biežāk nekā sieviešu vidū.”

Speciālisti to gan sauc par mītu un norāda uz daudzajiem saslimšanas gadījumiem ar melanomu un citiem ādas audzējiem, ko var izraisīt ultravioletais starojums. Pēc SPKC apkopotajiem datiem, vidēji katru gadu tiek reģistrēti 215 jauni ādas melanomas gadījumi un 1410 jauni citi ļaundabīgo audzēju gadījumi.Vecumā no 29 līdz 54 gadiem ik gadu 58 cilvēkiem tiek konstatēti jauni ādas melanomas gadījumi, bet 126 cilvēkiem citi ļaundabīgie ādas audzēji. “Galvenais ierosinošais faktors ir ultavioletais starojums. Šeit ir divas lietas. Viena – re, pasēdēsim 20 minūtes krēslā un iegūsim apsārtumu. Cita, kad mēs UV krājam gadiem, gadiem ilgi. Tad viņš atrod savu izpratni. Šeit ir jāatceras, ka gan īslaicīgi spēcīgs, gan arī ilgstošs ultravioletostaru iedarbība uz cilvēka ādu nes savu mīnusa zīmi.”Foto: Freepik; ilustratīvs