Pagastos finansējums dekorēšanai pieticīgs

Ziemassvētku gaidīšanas laikā svētku rotās tērpjas arī novadu centru pilsētas. Finansējums, ko pašvaldības  atvēl Ziemassvētku noskaņas radīšanai, ir ļoti atšķirīgs, bet  vēl krasāka atšķirība ir starp  pagastu pārvaldēm.

Decembrī pilsētu parkos un skvēros tiek rotātas egles un iemirdzas dažādi gaismas objekti. Bušķeniekus jau vairākus gadus priecē mākslīgā egle, kas veidota no daudzām mazām eglītēm.  Līdzās  ziemeļbriedis ar kamanām. Uzrunātie baušķenieki ReTV norāda, ka, salīdzinot ar citām pilsētām, Bauska kļūstot aizvien nepievilcīgāka. “Es nezinu, vai  mūsu vadītājs ir pie vainas. Es tagad nesaprotu. Kā viņš, Okmanis, ir pie stūres, tā viss ir sliktāk un sliktāk. Tas tiešām tā ir. Goda vārds. Paprasiet vēl kādam baušķeniekam,” saka baušķeniece Viktorija.

Šogad Bauskas pilsētas Ziemassvētku rotas izmaksājušas 20 000 eiro bez PVN. Tomēr tāpat kā iepriekš sociālajos medijos  raisās karstas diskusijas par Bauskas rotāšanu. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis   gan pārmetumus noraida. “Tā nu gluži nav.  Ir daudzās vietās, ne tikai Rātslaukumā. Vismaz trīs vietās ir objekti, kur nofotogrāfēties un baudīt svētku noskaņojumu.”

Pagastu apvienības rotāšanai finansējumu ņem no apvienībai iedalītā budžeta, un tas ir ievērojami mazāks. Iecavas, Rundāles un Vecumnieku apvienības savu teritoriju sapošanai  šogad kopā iztērējušas ap 8000 eiro bez PVN. Okmanis: “Mēs esam ceļā uz vienotu konceptu. Pašlaik mākslinieka nav, bet ceram, ka tādu atradīsim un koncepts tiks izveidots. Pie tam, ņemot vērā, ka nākamgad pilsēta atzīmēs 415. gadskārtu, domāju, ka tas ir tas datums, līdz kuram mums jātiek līdz tādam vienotam vizuālajam noformējumam.”

Tukuma izdaiļošanai tērēts gandrīz divreiz vairāk naudas nekā Bauskas pilsētas dekorācijām. Pirms četriem gadiem vienotu konceptu  izveidojusi dizaina firma, kas strādājusi arī Ogrē un Rīgā,  pie tā  arī cenšoties pieturēties. Šogad gan Brīvības  laukumā izrotāta nevis viena, bet trīs mazākas eglītes. Rotājumi Tukumā ir arī citās pilsētas ielās. Gaismiņas mirgo arī pie laternu stabiem, pilsētā ir savs Ziemassvētku namiņš. Ziemassvētku noskaņas radīšanai pilsētā tērēti gandrīz 44 000 eiro. 

Arī Tukuma novadā pagastu pārvaldēs rotāšanai jāiztiek ar iespējām savos budžetos. Summas gan ir ļoti atšķirīgas. Jaunpilī rotājumiem nav iztērēts neviens eiro, tikmēr Engurē ap 2400, bet Kandavas pārvaldē ap 10 000 eiro. Krasās atšķirības pašvaldībā skaidro ar  administratīvi teritoriālo reformu, kas sakritis ar krīzi. Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa: “Tas ir vēsturiski. Katrā vietā tur ir bijis citādāk, un mēs ejam soli pa solim. Mēģinām  salikt vienādus kultūras pasākumus, un droši vien tiksim arī līdz svētku eglēm un visām citām lietām.”

Neraugoties uz visām krīzēm, Ziemassvētki atnāks. Un laimei jau nevajag daudz. Kā vēsta sens sakāmvārds, laimīgs ir nevis bagāts cilvēks, bet gan tas, kuram pietiek ar to, kas ir.