Ogu un sēņu uzpircēji: sēnes un ogas šogad ir deficīts; cenas augstas

Ogu un sēņu uzpircēji ir bažīgi par šī gada peļņu, jo ogu un sēņu laika apstākļu dēļ ir maz; arī cenas meža velšu vācējiem ir lielākas.

Indra Rode ir vadītāja uzņēmumā “Cietais rieksts”, kas nodarbojas ar ogu un sēņu uzpirkšanu jau daudzus gadus. Par šo gadu viņa saka īsi: deficīts; kas būs tālāk – nezinām. “Mājas ogu ražas ir labas, meža ogas, pagaidām mellenes ir ļoti slikta raža,” stāsta Indra Rode un turpina, “minējumi ir dažādi, viens no tiem ir karstums - mellenes vienkārši ir vai nu nobirušas, nenogatavojušās, kas ir, visticamāk, tas ir visbiežākais minējums, ko cilvēki min.”

Līdz ar to kāpj arī cena, kas jāmaksā ogu un sēņu vācējiem. “Kaut kādas divas trīs dienas atpakaļ tie bija savi desmit eiro par kilogramu, teiksim, gailenēm, ja parasti tas ir maksimums - 4 citus gadus. Mellene nedaudz virs diviem eiro. Visaugstākā cena kilogramā ir meža zemenei un lācenei. Vislētākā odziņa ir mājas jāņoga un upene,” saka Indra Rode, SIA “Cietais rieksts” vadītāja.

Pandēmija arī ietekmēja Indras Rodes uzņēmumu, bet ne tik ļoti, lai zaudētu klientu ārvalstīs, kur pārsvarā tiek tirgota Latvijas mežu produkcija.

Turpretī vēl viena šīs nozares uzņēmuma “Ice Berry” pārstāvis Kaspars Kantors ReTV Ziņām saka - pandēmija viņa darbu ir ietekmējusi. “Nezinu, no restorāniem nekādas aktivitātes nemanu, ka viņi kaut ko gribētu nopirkt. Nejūt kā citus gadus, kad no mums pērk gan sēnes, gan ogas kaut kādas, bet pašreiz no viņiem nav neviens zvanījis un interesējies.”

Arī šis uzņēmums atzīst - cenas ir kāpušas un būtiski. Iemesli tie paši - ogu un sēņu mežā maz. Tostarp pašu ogu vācēju un sēņotāju gan ir daudz - daļa vēlas nopelnīt kā katru gadu, bet citi vienkārši vēlas pabūt pie dabas krūts.

Arī tirgos - reģionālajos un Rīgas Centrāltirgū - sēņu un ogu cenas ir augstas. Tur ogu un sēņu lasītāji cer uz peļņu no tiem, kuriem nav laika vai vēlmes iet mežos. Tur cenas sasniedz pat vairākus desmitus eiro par kilogramu.


Foto: Freepik