“Mūsdienās bibliotēka nav tikai par grāmatām.” Strasbūrā izveidota latviešu bibliotēka

“Mums to vajadzēja un mēs to izdarījām,”  par latviešu bibliotēkas izveidi Strasbūrā stāsta tās dibinātāja Kristīne Lauriņa. Jau kopš pavasara savu darbu ir uzsākusi latviešu bibliotēka Strasbūrā. Sapnis par bibliotēku tika lolots gandrīz jau 10 gadus, taču tika realizēts tikai šogad. Kā Kristīne saka: “Ideja par bibliotēkas izveidi radās pati no sevis.” “Tur, kur ir grāmatas, tur ir lasītāji. Un parasti jau grāmatas izlasa vairāk nekā viens cilvēks, līdz ar to mums bija tā fantastiskā iespēja, ka mums bija telpas, kur turēt grāmatas. Arvien vairāk lasītāju, arvien vairāk grāmatu.”

Sākotnēji, kad bibliotēka nebija iekļauta Bibliotēku informācijas sistēmā, Kristīne gādāja grāmatas no savas ģimenes grāmatu krājumiem. Taču, kā viņa pati stāsta, pārvietojoties ar lidmašīnu, daudz grāmatu līdzi nepaņemsi. Tieši tā bija viena no Kristīnes motivācijām izveidot oficiālu bibliotēku. Tagad lielākoties grāmatas tiek ziedotas. “Pārsvarā tie visi ir ziedojumi, vietējo tranzīts, vāciešu, latviešu ziedojumi. Tā kā mums ir arī nedēļas nogalēs bērnu latviešu skoliņa. Tad mums arī Latvijas Nacionālā bibliotēka sūta katru gadu žūrijas grāmatas. Milzu paldies viņiem, jo tas ir galvenais veids, kā mēs varam tiešām iegūst to izlasi, kas katram ir jāizlasa.”

Kristīne Lauriņa stāsta, bibliotēkas ikdiena krietni atšķiras no tām, kas atrodas Latvijā. Taču viņa ir pārliecināta, ka latviešu bibliotēkas ir neatņemama sastāvdaļa arī ārzemēs. Tāpat arī domā citi bibliotēku pārstāvji.  Ogres Centrālās bibliotēkas pārstāve Aija Bremšmite: “Ikviena bibliotēka ir mazs kultūras centrs. Tā ir iespēja sanākt kopā, satikties – neatkarīgi no tā, kādā valodā bibliotēka piedāvā lasāmo.”

Strasbūras latviešu bibliotēkas dibinātāja Kristīne Lauriņa: “Mēs nestrādājam kā tradacionāla bibliotēka. Pirms nākšanas ir jāpiesakās. Un, ņemot vērā, ka es pati strādāju pārstāvniecībā, tad var nākt darba laikā jebkurā laikā vai jebkurā dienā. Un ļoti bieži nedēļas nogalēs mums notiek dažādi biedrības pasākumi, tās pašas skoliņas nodarbības vai koru mēģinājumi. Un patiesībā tie ir tie brīži, kad grāmatas visvairāk aiziet.”

Latvijas Bibliotekāru biedrības Vidzemes nodaļas vadītāja Olga Kronberga: “Patiesībā bibliotēka ir bezgalīga krātuve ikvienam, ikviens var arī ietekmēt tās bagatību, piedalīties. Gan ar ieteikumiem, gan strādāt bibliotēku padomēs, būt bibliotēku draugam, teikt savu skatījumu, kādai bibliotēkai ir jābūt.”

“Mūsdienās bibliotēka nav tikai par grāmatām. Tā ir par tikšanās reizēm, tā ir par to, ka satiekas cilvēki, satiekas paaudzes, satiekas kopienas. Viņiem ir iespēja ne tikai šeit Latvijā, bet būt visur kopā,” saka Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja Rūta Bokta.

Sapni par bibliotēkas izveidi realizēt palīdzēja arī Ogres Centrālā bibliotēka, Ogres novada pašvaldība un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija.



#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs