Zilākalna smailē demontē ugunsnovērošanas torni

Zilākalna vārds Valmieras novadā apvīts ar vairākiem mītiskiem nostāstiem. Tā torni kalna smailē varot saskatīt pat no Raunas Cēsu novadā. Šobrīd aktīvi noris 40 gadus vecās būves demontāžas darbi, kuri sākās pagājušajā nedēļā, vispirms nobrucinot torņa smailē esošo mežsarga būdiņu. Tad jau soli pa solim tornis jādrupina ar elektriska robota palīdzību līdz aptuveni 15 metru augstumam.

Torņa spridzināšana šoreiz nebija iespējamība, jo tas ir valsts nozīmes arheoloģisks piemineklis, vietējās nozīmes svētvieta, kā arī, kā stāsta darbu vadītājs - tā ir visai vecmodīga pieeja. “Tas arī radītu daudz traucējumus. Viss betons būtu uz visām pusēm vienkārši izmests, jo, kad spridzina, tas nav kārtīgi, tāpēc lēnītēm nodrupinām, viss sakrīt lejā, un mēs skaisti savācam un braucam prom,” saka Leonards Muižnieks, darbu vadītājs.

Darbu vadītājs vērtē – 33 metrus augsto torni varētu nojaukt vienas līdz divu nedēļu laikā. Tā vietā sāksies darbi pie jaunā skatu torņa izbūves, kas būs pieejams ne tikai Valsts mežu dienesta darbiniekiem, kā tas bijis līdz šim, bet arī visiem svētvietas apmeklētājiem. 

“Šis projekts mums, protams, top sadarbībā ar valsts mežiem, ar Valsts mežu dienestu, Dabas aizsardzības pārvaldi, kur visi mēs esam roku rokā strādājuši, lai šo vietu padarītu vairāk iedzīvotājiem pievilcīgu un pieejamu, kā arī tūrismam un apmeklētājiem, jo vasaras mēnešos šeit ir pat līdz 1600 apmeklētājiem mēnesī,” saka Evija Nagle, Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietniece.

Nodrošinot tūrisma plūsmu un ievērojot dabas lieguma prasības, projekta laikā plānota arī Zilākalna teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes mazināšanai Nagle: “Plānots gan maršrutēt apmeklētājus, proti, izveidot gandrīz 400 metru taku tīklu, kuri būs aprīkota ar dažādām aktivitātēm, 12 veselības punktiem jeb uzdevumiem, lai padarītu šo mūsu atrašanos šeit atraktīvāku, interesantāku, gan, protams, arī pats tornis, kur apmeklētājiem būs iespēja pakāpties 29 metrus augstāk.”

Jāpiebilst, ka jaunā torņa augstums būs 35 metri, tas atradīsies turpat, kur iepriekšējais, un turpinās pildīt arī uguns novērošanas funkciju. Nagle: “Valsts mežu dienesta funkcijas arī šajā tornī tiks nodrošinātas, jo tas ir vitāli svarīgi, ņemot vērā arī kūdras purvus šeit apkārtnē. Jaunajā tornī būs šīs antenas, visas Valsts mežu dienesta prasības, kas ir saistītas ar šo ugunsdrošības novērošanu, ir nodrošinātas. Respektējot šos arheoloģiskos izrakumus un arī šos apbedījumus, kas šeit šobrīd ir atklāti gana tādā plašākā mērogā, drīsktam tikai šajā vietā. Protams, iecere bija novietot viņu nedaudz sāņus… uzstādījumiem.”

Arheoloģiskie izrakumi Zilākalnā sākās pagājušā gada decembrī. To laikā atrasti 73 apbedījumi. Arī šobrīd darbi tiek arheoloģiski uzraudzīti. Ja atklāsies kas jauns, tos uz kādu laiku nāksies apturēt, taču plānots, ka apmeklētāji tornī kāpt varēs nākamā gada vasarā. 



#SIF_MAF2023