“Miers sākas ar mani.” Norisinās Pasaules miera skrējiens

Pēc dažu gadu pārtraukuma šogad atkal tiek rīkoti Pasaules miera skrējiena pasākumi. Šajās dienās notiek skrējiens Baltijas mērogā. Pirmdien miera skrējiena starptautiskā komanda uzsāka savu ceļu Igaunijas pilsētā Pērnavā, šodien jau sasniedza Strenčus, no kurienes tālāk skrēja uz Valmieru un Cēsīm. Dalībnieki skrien ar lāpu, tā simbolizējot mieru. 

Pasaules miera skrējiens tiek rīkots kopš 1987. gadā, un tā mērķis ir apvienot dažādu tautību, kultūru un valodās runājošos cilvēkus, kuri atbalsta mieru pasaulē. Šodien pie Strenču pamatskolas Pasaules miera skrējiena komandu sagaidīja skolēni. Tikšanās laikā skrējēji viņus iesaistīja dažādos uzdevumos, kā arī pastāstīja par miera nozīmi pasaulē. “Šobrīd risinās karš, ir dažādas problēmas pasaulē, miers nav tikai vārds. Skrējiens domāts tam, lai iedvesmotu cilvēkus, kuri cenšas uzturēt mieru,” saka skrējiena kapteinis Devašišu Trofijs.

Skrējiena koordinators Latvijā Emanuels Putāns: “Miers ir tieši tas, ko es varu atrast sevī. Miers, ko sevī varu sajust. Gluži kā mēs ar bērniem taisījām šo te vingrojumu, kad bērniem lūdzām ieklausīties pašiem sevī, savā sirdī. Tad, kad sajūtu miera sajūtu sevī, tas ir kaut kas, ko varu dalīt un dot tiem, kas ir man blakus, saviem līdzvilvēkiem, vecākiem, draugiem, kolēģiem darbā. Ja šie cilvēki šo mieru sajūt, viņi ar to var dalīties ar saviem draugiem, kolēģiem, vecākiem.”

Skrējiena komanda Latvijā pavadīs četras dienas, kopumā noskrienot 360 kilometrus. 

Skrējiena koordinators Latvijā Emanuels Putāns arī norāda, ka paralēli skriešanai notiek arī dažādas tikšanās ar cilvēkiem. “Vienmēr satiekamies ar skolām, pašvaldību vadītājiem, ar interešu un sporta centriem, vienmēr ir silta sagaidīšana, kā bija šodien.” 

Trofijs: “Kad skrienam apkārt pasaulei, teiktu, lielākā daļa vai gandrīz visi sastaptie iedzīvotāji vēlas mieru. Viņi vēlas pasauli, kurā nav karu, kur cilvēki var ceļot un iegūt draugus. Es domāju, ka miers ir kaut kas tāds, kas sākas mūsos pašos. Tas nav nekas tāds, kas būtu jāveido politiķiem.” 

Miera skrējiens ir pasaulē lielākais stafetes veida skrējiens, kurā stafetes veidā tiek nodota lāpa, kuras liesma simbolizē visas cilvēces tiekšanos pēc miera un sadraudzības. Skrējiena kapteinis Trofijs arī ieskicē turpmākos skrējiena plānus. “Šodien mēs skriesim 93 kilometrus. Tā ir stafete, tapēc skrējējiem nav jāskrien visa distance. Skrējējs ar lāpu var noskriet 10-15 kilometrus, tad nodot lāpu nākamajam skrējējam. Šodien skrienam 93 kilometrus cauri Latvijai. Nākamajās dienās paredzēti 80-100 kilometri dienā. Pēc tam skriesim cauri Varšavai, Berlīnei, Hamburgai, Dānijai.” 

Skrējiena filizofija ir “Miers sākas ar mani.” Iniciatīvas izveidotājs ir filozofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas laureāts Šrī Činmojs. 


#SIF_MAF2023