Hospisa aprūpes ieviešana apdraudēta

Lai gan pēc nepilna mēneša būtu jāuzsāk paliatīvās aprūpes pakalpojuma uzsākšana pacientu dzīvesvietās, šobrīd tā ir apdraudēta, jo vajadzīgās izmaiņas normatīvajos aktos vēl nav pieņemtas. Tuvāko nedēļu laikā plānots izziņot Veselības ministrijas izsludinātā iepirkuma pakalpojuma sniedzējus, tai pašā laikā nav veikti nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos. 

Kā sarunā ar ReTV norāda “Hospiss.lv” līdzdibinātāja Ilze Zosule, tikmēr mirstošie pacienti un viņu tuvinieki katru dienu vēršas pie labdarības organizācijām pēc palīdzības, kuru nesakārtoto likumu dēļ pilnībā nevar sniegt. 

“Ierēdņi un deputāti ziņo par to, ka jautājums ir risināts, ka no 1. oktobra viss būs spēkā. Mēs saņemam daudzus zvanus, kur cilvēki saka – jā, man ir tuvinieks, bet es gaidīšu, jo naudas nav, ko maksāt par maksas pakalpojumu par aprūpi; cerams, ka nenomirs, ka gaidīsim to pakalpojumu. Mēs skaidrojam, ka tas ir tā publiski pateikts, bet amatpersonas un deputāti vēl nav savu daļu darba izdarījuši.”

Tāpat Ilze Zosule uzsver, ka sabiedrībai sniegta nepilnīga informācija, nepaskaidrojot, ka plānotās mobilās komandas darbosies līdzīgi kā ātrā palīdzība, sniedzot akūtu palīdzību mirstošiem pacientiem viņu dzīvesvietās. Tai pat laikā sociālā aprūpe šobrīd nodrošināta netiks un tā joprojām gulsies uz tuvinieku pleciem, jo budžetā šim pakalpojumam finansējums nav paredzēts.

“Cilvēki domā, ka no tā 1. oktobra tagad viss būs, bet visos valdības dokumentos, kam sekojam, Labklājības ministrijai visur ir rakstīts, ka šobrīd sociālajā budžetā nav naudas šai te pakalpojuma daļai. Kādēļ Veselības ministrija ir varējusi atrast, kādēļ tas nav sakombinēts, lai gan visos dokumentos ir rakstīts, ka tam ir jābūt starpdisciplināram integrētam pakalpojumam un tā palīdzība cilvēkam veidojas tieši no tā, ka ir tie abi pakalpojumi kopā.

Veselības ministrijas izsludinātais iepirkums paredz, ka pilna hospisa aprūpe ar abām komponentēm, ko sagaida sabiedrība, būs no 2024. gada 1. janvāra – ar nosacījumu, ja Labklājības ministrijai budžetā tam tiks atvēlēti līdzekļi. Savukārt, ja rudenī savu darbu uzsāks mobilās komandas, tad tās nodrošinās tikai medicīnisko komponenti. Tas nozīmē, ka aprūpētāja pakalpojumam pagaidām finansējuma nav. 


Foto: Freepik; ilustratīvs