Meklēs veidus, kā Ukrainai atgūt uz Krieviju deportētos bērnus

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska sieva Olena Zelesnka šodien ieradusies divu dienu vizītē Latvijā. Tās laikā Ukrainas pirmā lēdija tiekas ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, premjerministri Eviku Siliņu un piedalās starptautiskā konferencē, kuras mērķis ir meklēt veidus, kā atgūt Krievijas nolaupītos ukraiņu bērnus atpakaļ dzimtenē. 

Krievija uzbrūk Ukrainai jau 24. mēnesi, krievi spīdzina, slepkavo un izvaro ukraiņus. Nolaupa arī viņu bērnus. 19546 tika nolaupīti un aizvesti uz Krieviju. Tikai 388 no tiem ir atgriezti atpakaļ Ukrainā.

Olenas Zelenskas vizītes Rīgā galvenais mērķis ir stiprināt divpusējo sadarbību starp Latviju un Ukrainu, kā arī starptautiskā konference, kurā jāmeklē jauni veidi starptautisko tiesību laukā, kā atgūt Krievijas nolaupītos ukraiņu bērnus atpakaļ dzimtenē.

Patiesi sirsnīgā atmosfērā Latvijas premjere Evika Siliņa Olenai Zelenskai izrādīja ar Ukrainu saistīto fotogrāfiju kolekciju Ministru kabinetā. “Šeit ir fotogrāfijas no sarunām par atbalstu Ukrainai, fotogrāfija, kurā ir jūsu vīrs. Šeit ukraiņu bērni. Viņi atnāca uz manu biroju ēkas pirmajā stāvā ar skaistu dāvanu – dziesmu.”

Olena Zelenska sarunās ar mūsu valste augstākajām amatpersonām izteica pateicību par Latvijas atbalstu Ukrainai.

Divu dienu starptautiskajā konferencē par Krievijas nolaupītajiem ukraiņu bērniem piedalās arī Kanādas ārlietu ministre Melānija Džolija, Vācijas Bundestāga viceprezidente Katrīna Gēringa Ekardte, devītais Latvijas prezidents Egils Levits un citi starptautiski pazīstami viedokļu līderi.

Olena Zelenska neraksturīgi daudz, salīdzinot ar citu valstu pirmajām lēdijām, piedalās sarunās par palīdzību Ukrainai. Šis ir kara laiks, kurā izšķiras Ukrainas pastāvēšana, katram ir jādara vairāk.

Olena Zelenska Rīgā ieradusies viena, viņas vīrs Volodimirs Zelenskis tikmēr ir Kijivā un ik dienu pieņem lēmumus, kas ir būtiski visai valstij. Zelenskas kundzes vaigs Rīgā ir rūpju mākts, viņa smaida ar lielu piespiešanos. Emocionālā fona radītās sekas nav noslēpjamas.

Latvijas palīdzība Ukrainai būs tik ilgi, cik nepieciešams, uzsver mūsu valsts amatpersonas. Latvijas palīdzība Ukrainai mantiskā izteiksmē 22 mēnešu laikā sasniegusi 600 miljonus eiro, bet tautas morālais atbalsts ir neizmērojams.