Mazajā Valkā virmo seriālu cienīgas kaislības

Rīt Valkā paredzēta novada domes ārkārtas sēde, tā šajā sasaukumā būs jau trešā reize, kad tiks lemts par domes priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa atstādināšanu no amata. Ja līdz šim priekšsēdētājam bija balsu vairākums, tad tagad trīs viņa saraksta deputāti ir pieslējušies opozīcijai. Formālais iemesls atstādināšanai ir Kraukļa brauciens uz Gruziju, kuru neatbalstīja deputāti, kaut gan brauciens notika viņa atvaļinājumā un par savu naudu. ReTV devās uz pierobežas pilsētu noskaidrot - kas īsti notiek Valkā?

Mazajā Valkā šobrīd virmo gluži vai seriālu cienīgas kaislības un to pamats ir astoņu domes deputātu, kuru vidū ir arī divi no domes priekšsēdētāja saraksta, parakstītais iesniegums par Venta Armanda Kraukļa atbrīvošanu. Opozīcijas līderis, kā stāsta neatkarīgā deputāte Sandra Pilskalne, ir iepriekšējā sasaukumā viņa bijušais vietnieks Viesturs Zariņš. Pilskalne ReTV norāda: “Trīs gadus atpakaļ man šķita, ka šī komanda ir gana spēcīga, jaudīga, Viesturs bija spēcīgs savā juridiskā jomā, Vents Armands Krauklis savukārt pārvaldības jomā, bet šobrīd tas viss ir nonācis līdz tādam lielam konfliktam, kas nenes labumu nevienam.”

Nesaskaņas, kā stāsta domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, sākās jau ar vēlēšanu laiku: “Viņš sāka stāstīt publiski lietas, kas absolūti neatbilst patiesībai, ka viņi nav nekad uzklausīti, ka ir diktatūra, es vēl speciāli tajās debatēs paprasīju, kad tad tas kādreiz ir bijis, nu nav tā nekad bijis, nu viņš ļoti cerēja būt mērs. Viņš toreiz teica tādus vārdus, es astoņus gadus esmu par tevi vācis kompromātu un es tevi iznīcināšu gan kā cilvēku, gan kā politiķi.”

Arī opozīcijas līderis Viesturs Zariņš atzīst, ka nesaskaņas briedušas jau sen: “Te jau nav runa par vienu dienu, kopš pagājušajām vēlēšanām viss, kas ir noticis, tas viss ir eskalējies, sākotnēji, līdz ko vēlēšanas bija pagājušas, tā bija šie vienpersoniskie lēmumi mēģinot atvērt spēļu zāli savā īpašumā šeit Valkā, tas bija tas sākotnējais, bet tas jau nav vienīgais, ir ļoti daudzi tādi nesaprotami lēmumi.”

Priekšsēdētāja krēslu nopietni sašūpoja arī tas, ka no viņa saraksta aizgāja trīs deputāti, bet divi no viņiem parakstījuši arī pieprasījumu atstādināt Kraukli, šo soli spērusi arī deputāte Gita Avote, kura ReTV saka: “Tas nav vienas dienas lēmums, tas ir izsvērts, jo, ja komandas galvenais vadonis melo, stāsta puspatiesības, kaut vai gadījums ar spēļu zāli, kuru Valkā gribēja atvērt, ar mūsu, nepieredzējušu deputātu rokām gribēja nobalsot, lai spēļu zāle tiktu atvērta pašā pilsētas centrā un mums tika stāstīts, ka tā ir partijas disciplīna, visi par vienu, atšķirties domas nevar.”

Sava viļņošanās šobrīd ir arī sociālajos tīklos, bet piemēram, vairākos novada veikalos vēlētāji ir aicināti parakstīt vēstuli, lai mandātus noliktu divi Kraukļa saraksta deputāti, kuri parakstīja iesniegumu par atbrīvošanu. To parakstījuši 548 valcēnieši. Sarunā ar ReTV valcēniete Inga Boša teic: “Es nenosodu visus pārējos, bet es esamu par Ventu, jo es redzu viņa darbību, kā viņš visu sirdi un dvēseli atdod, kā Valka ir pārvērtusies, es neredzu citu līderi pagaidām”, savukārt 

Sandra Nita Poikāne norāda: “Man kā jaunajai māmiņai patīk, ka ir skaisti trotuāri līdz pat Zāģezeram, Putras kalns sakopts, centrs ir sakopts, man, piemēram, ir liels prieks par to.”

Bet runājot par Kraukļa paveikto Valkas attīstībā, savs iebildums ir opozīcijai. Kā vērtē Gita Avote: “Kāpēc tik lieli apgalvojumi, ka Vents ir ļoti daudz izdarījis, vai tad citam ir bijusi iespēja kaut ko pierādīt? Divdesmit gadus viņš te ir grozījies, varbūt ar cita rokām būtu daudz vairāk, kas izdarīts. Kurš to var zināt?”

Pats šībrīža mērs Vents Armands Krauklis nosaka: “Neviens to nezina tik labi, kā es, kāda te bija pilnīga bēdu leja un tiešām ieguldot visu, ko vien cilvēks var ieguldīt, ir izdevies to mainīt un novads attīstās un cilvēki nāk klāt, tā ir bijusi visa mana dzīve, tas nav vienkārši darbs.”

Starp pārmetumiem, kas saistīti ar domes darbu, ir arī kāds gluži privāts aspekts, kuru min pats Krauklis: “Viņš [Viesturs Zariņš] arī gribēja manu ģimeni izjaukt, kas piemeta, teiksim tā, pagali visām tām personīgām attiecībām.”

Viesturs Zariņš gan ReTV uzsver, ka tas vairs nav aktuāli, sakot: “Sievietes jau ir sen beigušās, praktiski beidzās jau pirms vēlēšanām un man nekāda personīga naida nav.”

Bet vai pēc līdzšinējā priekšsēdētāja atstādināšanas Valkas novada domē iestāsies mierīga līdzāspastāvēšana un būs rezultatīvs darbs? To vaicājām abiem konfliktā iesaistītajiem kungiem, saņemot šādas atbildes: 

Viesturs Zariņš: “Ja Zariņu ievēlēs, tad Zariņš būs mērs un nekāda attīstība šeit neapstāsies.”Vents Armands Krauklis: “Bet Krauklis jau arī nekur nepaliks, es taču nevaru, ja būs tādi lēmumi, kas ir pret pašvaldības iedzīvotāju interesēm, skaidrs, ka es neklusēšu.”

Rīt pēcpusdienā, kad notiks ārkārtas sēde, pie domes vēlētāju iniciatīvas grupa rīko piketu.