Limbažu pusē top māja bēgļiem no Ukrainas

Apzinoties, ka karš Ukrainā tik drīz nebeigsies, Limbažu novada Katvaru pagastā pašlaik top patvēruma māja bēgļiem no Ukrainas. Šeit būs vieta astoņām ģimenēm, kuras Ķipēnu muižas vienā no vēsturiskajām ēkām varēs uzturēties tik ilgi, cik viņiem tas būs nepieciešams. Jāpiebilst, ka šī ir pilnībā privāta inicatīva, kuru pašu spēkiem īsteno Ķipēnu muižas jaunie saimnieki.

Robins un Anna Poinderi Ķipēnu muižu, tai piegulošo teritoriju iegādājās 2018. gadā, kad nolēma no Anglijas atgriezties Latvijā. Viņu sākotnējais mērķis bija vispirms atjaunot vēsturisko muižas ēku. Sākoties karam, darbi sarkano ķieģeļu ēkā pierima un ģimene izvirzīja citu mērķi – agrāko piena māju izveidot par vietu, kur sniegt drošu patvērumu cilvēkim no Ukrainas. Ķipēnu Drošas mājas saimniece Anna Poindere: “Vide, kur droši var ar ģimeni atpūsties un saprast, ko vēlas, kas nepieciešams. Tas ir beztermiņa redzējums, tev nav jāskatās pulkstenī vai kalendārā, kad tev vajadzīga kāda vīzas attīstība.”

Pērnā gada rudenī senā ēka attīrīta no būvgružiem, atstājot vien vēsturiskās mūra sienas, nepilna gada laikā celtne jau ieguvusi pavisam citu veidolu. To visu ģimene līdz šim paveikusi par saviem privātajiem līdzekļiem. Ķipēnu Drošas mājas saimnieks Robins Poinders: “Mēs vēlamies radīt dažādas iespējas, kā palīdzet bēgļiem no Ukrainas, mēs to visu izjūtam dziļi personīgi. Tāpēc mainījām savus plānus – vispirms attīstīt šo ēku, izveidojot drošu māju Ukrainas bēgļiem.”

Saimnieki cer, ka iekšdarbus ēkā izdosies pabeigt līdz gada beigām, taču, lai to īstenotu, nepieciešama līdzcilvēku palīdzība. Poindere: “Nākamo nedēļu laikā būs arī siltums iekšā, visas pārējās lietas, tad atliek sākt dekorāciju. Tad, ja esat meistars, mākat un vēlaties piedalīties, tad droši.”

Ķipēnu drošā māja varēs sniegt pajumti astoņām ukraiņu ģimenēm. Šie cilvēki varēs dzīvot tik ilgi, cik vien nepieciešams. Saimnieki uzsver, ka bērniem tuvumā ir vairākas izglītības iestādes, savukārt pieaugušajiem Limbažu novadā netrūkst darba iespējas. Poinders: “Mūsu ideja ir, ka šeit apkārt Limbažu novadā jau uzturas ukraiņu bēgļi, tātad šeit jau ir sistēma, kā asimilēt bēgļus darba tirgū un arī skolās. Mums šeit pat netālu ir skola, tāpat arī pilsētā ir vidusskola, kurā Ukraiņu bērni var mācīties.”

Šādu sabiedrisku iniciatīvu atbalsta arī pašvaldībā, kuras vadītājs pavisam nesen ticies ar ieceres īstenotājiem. Limbažu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs uzsver, ka ne vienmēr par visu ir jāparūpējas tikai valstij vai pašvaldībai. “Pamatā mums ir bērnu grupas, kas ir noformētas kā sporta nometnes. Šobrīd tik ļoti nesadarbojamies ar tiem, kas attiecas uz ģimenēm, kas ir apmetušās, bet ir cilvēki, kas ir atraduši darbu, ir arī tādi, kas sapņo – patiesībā lielākā daļa sapņo – atgriezties atpakaļ Ukrainā.”

Ķipēnu drošās mājas saimnieki norāda, lai saskaņotu, kuras ģimenes ieradīsies dzīvot šeit, ir aizsākta sadarbība ar Ukrainas vēstniecību, kā arī vairākām nevalstiskām organizācijām. 


#SIF_MAF2023