Jumtu licēji uz izķeršanu. Dobeles novadā vētras sekas vēl nav novērstas

Sinoptiķu prognozes ik dienu atgādina par ziemas tuvošanos, bet augusta vētrā nopostītie īpašumi Dobeles novadā daudzviet vēl nav atjaunoti. Kā ReTV skaidro Augstkalnes pagasta iedzīvotāji, visbiežāk kavēšanās iemesls esot apdrošināšanas kompāniju ilgstoši nepieņemtie lēmumi, lietainais laiks un jumtu licēju trūkums.

Kopš postošās vētras augusta sākumā, kas Dobeles novadā izpostīja vairāk nekā 1000 privātīpašumus un 49 pašvaldības objektus, ir pagājuši nedaudz vairāk kā divi mēneši. Augstkalnes pagastā praktiski neesot mājas, kas augusta vētrā nebūtu cietusi. Tomēr nu jau situācija uzlabojoties 

Jumtu nomaiņa gan nesokoties tik ātri, kā gribētos. Arī aptiekas mājai vienā jumta daļā vēl vējš pluina plēves, bet otrā jau uzklāts jaunais segums. “To palīdzību vajag daudziem, tas darba spēks tiek rauts uz visām pusēm. Problemātiski, jā. Arī laika apstākļi ietekmē. Jumtus maina, bet tad, kad šitāds laiks, tad nekas nenotiek, tagad ir rudens un lietus būs aizvien biežāk un biežāk,” saka Augstkalnes iedzīvotājas Krista un Iveta.

Arī privātmājas saimniece Mudīte vēl tikai gaida , kad uz jumta tiks uzlikts jaunais segums. “Jumtu licēji ir burtiski uz izķeršanu. Cenšamies caur pazīstamiem kaut ko sagādāt. Laiciņu mums pagaidām vēl sola labu, iekšā arī vēl pagaidām nav auksts.”

Vairumam māju gan jau izdevies tikt pie jauniem jumtiem un logiem. Arī “Liepu” mājās, kur viesojāmies nedēļu pēc vētras, tagad jau iztālēm redzams jauns jumts. Maksimālais valsts un pašvaldības pabalsts, ko varēja izmantot tikai dzīvojamo ēku atjaunošanau, vienai mājsaimniecībai bija 5500 eiro. Ar to gan esot pieticis tikai materiālu iegādei. Augstkalnes iedzīvotāja Iveta: “Vēl mazi darbiņi ir palikuši, bet galvenais, ka jumts ir.”

Kā ReTV skaidro novada domē, vismaz vizuāli daļa īpašumu, galvenokārt dzīvojamās mājas, ir sakārtoti, bet, lai pilnībā atjaunotu vētras sapostīto, būšot vajadzīgi ne tikai vairāki mēneši, bet pat vairāki gadi. Citādi gan esot ar pašvaldības infrastruktūru. Tikai šovasar atjaunotajā, bet vētrā cietušajā SAC “Tērvete” remontdarbi notiek arī lietainajā dienā, tomēr, kā stāsta centra pārvaldnieks, būvnieki esot bažīgi par iespēju tos pabeigt. Citas iespējas gan neesot. Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis: “Aste ir palikusi, bet tā aste mums obligāti ir jāizdara līdz jaunajam gadam, vismaz attiecībā uz pašvaldībai piederošajiem objektiem, jo no valsts puses izmaksas tiek finansētas no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas līdz gada beigām ir obligāti jāapgūst.”

Dobeles novadā aktuāla joprojām ir arī bīstamo atkritumu savākšana, jo liela daļa vētras sacaurumotā šīfera vēl stāv, īpaši uz saimniecības ēku jumtiem. Tā nodošana izmaksā aptuveni 500 eiro par tonnu un iedzīvotāji to segt nespējot. Vētras seku likvidēšana līdz šim Dobeles novadā izmaksājusi vairāk nekā piecus miljonus eiro, no kuriem vairāk nekā viens miljons eiro iztērēts par būvgružu un bīstamo atkritumu savākšanu.