Lībiešu krastā Somugru filmu festivāls

Pirmo reizi Latvijā aizvadīts Somugru filmu festivāls. Mazirbi kā ideālu vietu kino un dabas baudīšanai festivāla rīkotāji izvēlējušies tieši Līvu karoga simtgades dēļ. Šī bija Somugru festivāla desmitā jubileja. To papildināja vēsturiskā mantojuma iedvesmotas darbnīcas.

Savdabīgais Lībiešu krasts ir īpaša vieta. Ar savu klusumu, nepieradinātību un īpašu spēku. Tas ir arī viens no iemesliem, kāpēc Somugru filmu festivāls pirmo reizi atceļojis uz Mazirbi. “Mēs negribam šo festivālu veidot lielpilsētā. Ir tik svarīgi sajust dabu, zemi zem kājām, mežu… Tāpēc šī ir perfekta vieta! Tepat ir jūra, liedags un uguns,” saka Edina Čūloga, festivāla organizatore.

Tieši ar uguns rituālu internacionāla publika atklāja festivālu. Katrs tajā ielicis pa zariņam. Šiem cilvēkiem svarīgs vēsturiskais mantojums un vietas, kur dzīvojuši senči. Somugru filmu festivāls ir atvērts visiem, taču lielākoties tā ir slēgta grupa. “Šīs filmas nav tādas, kuras varētu pievilkt masu auditoriju. Mēs filmas sākam ar Aivara Freimaņa filmu “Es dzīvoju lībiešu mājā”, kuru šajā pašā namā atradām pirms astoņiem gadiem ar Dāvi Staltu kopā. Piecas filmu bundžas, 35mm, kas bija noputējušas un aizmirstas,” saka Juris Poškus, režisors, biedrības “Mitago Green” valdes loceklis.

Trīs dienu festivāls piedzīvoja Latvijas, Igaunijas, Ungārijas, Somijas un Kanādas filmu izlasi. To papildināja vairākas darbnīcas – gan saistītas ar lībiešu kultūru, gan pasaules elpu. Marija, kurai ir gan latviešu, gan sibīriešu saknes, interesentiem mācīja hantu izšūšanu. “Te ir tās pērlītes, arī uz halāta apmales ir uzšūtas pērlītes. Tas ir tas, ko es mācu. Kā taisīt tādus darbiņus. Un atgādina daži ziemeļbriežu ragus vai koku zarus. Tā arī saucas – ir dažādi nosaukumi šiem ornamentiem,” saka Marija Launonena, nodarbības vadītāja.

Festivāls Latvijā notiek sadarbībā ar režisoru Juri Poškus un viņa jauno biedrību “Mitago Green”, kas Mazirbē izveidojusi rezidenci kino nozares cilvēkiem. “Ir grāmata “Mitago mežs”. Vārds “mitago” nāk no vārda mīts. Tas ir par mistiskiem tēliem, kuri dzīvo šajā iedomātajā mežā… Kuri ir reāli un reizē nav… Tas ir tāpat kā scenāriji un filmu idejas, kas klīst gaisā un materializējas tikai pēc tam, kad tās nonāk uz papīra vai ekrāna, vai kādā citā veidā,” stāsta Juris Poškus.

Rezidence būs paredzēta scenāriju rakstīšana un montāžai jeb procesiem, kas prasa ilgstošu koncentrēšanos. Tikmēr Somugru festivāls nezina, vai reiz Latvijā atgriezīsies, taču organizatori to ļoti vēlētos.