Latvijas droni Ukrainai

Latvija uzsākusi pirmo dronu nosūtīšanu Ukrainai, lai sekmētu tās cīņu karā pret iebrucējiem no Krievijas, ReTV pastāstīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lidojošie droni, kas vadāmi pa bezvadu sistēmām no zemes, ir būtisks faktors Ukrainas aizsardzībai karā pret Krieviju, jo ukraiņiem trūkst artilērijas munīcijas. Ukrainas sabiedroto dronu koalīciju Latvija vada kopā ar Lielbritāniju.

Ukrainas armijai šobrīd trūkst visa veida munīcija cīņai ar pretiniekiem, uz okupantu katriem septiņiem izšautajiem lādiņiem Ukraina var atbildēt tikai ar vienu artilērijas munīcijas šāviņu. Kara situācija liek radoši risināt jautājumus, kā aizstāt trūkstošās komponentes. Viens no risinājumiem ir dažādu tipu droni, kas sekmīgi iznīcina gan pretinieku tehnikas vienības, gan dzīvo spēku.

Sprūds: “Tūlīt būs divi mēneši, kopš izveidota dronu koalīcija. Dronu koalīciju vadām kopā ar Lielbritāniju, strādājam kopā ar sabiedrotajiem, lai arī sabiedrotie sāktu aktīvi sūtīt savus sūtījumus. Mēs jau drīzumā varēsim runāt par konkrētām summām un konkrētu dronu skaitu.” 

Karadarbībā Ukrainā liela loma ir dronu bruņojumam, kara pašā sākumā krievu tehnikas kolonnas iznīcināja Turcijā ražotie “Bayraktar” droni, vēlāk tie vairs nebija tik efektīvi un tos nomainīja “FPV” droni. Sprūds: “Latvijas gadījumā mēs virzāmies uz priekšu dialogā ar industriju, mēs konkrēti redzam, kādus dronus sagaida Ukraina, lai sāktu ražot. Mēs šobrīd, izvērtējot un tēstējot, jau sūtām pirmos sūtījumus no Latvijas, pat šajās dienās tas arī notiek. Mēs esam arī izveidojuši ļoti veiksmīgu sadarbību ar biedrību “Uzņēmēji mieram”, kas nosūtījuši jau pirmos dronus.”

Dronus Ukrainā plaši izmanto arī okupanti, vienā no šādiem dronu uzbrukumiem pagājušā gada maijā cieta Latvijas brīvprātīgais Ukrainas bruņoto spēku karavīrs Alvis Lukša. Intervijā ReTV šī gada februārī Lukša norādīja, cik būtiski, lai arī Latvijas bruņotajiem spēkiem būtu pieejams liels daudzums dronu un to pilotu valsts aizsardzībai. “Mēs redzam, ka Ukraina ir aizstājusi artilēriju ar “FPV” un kamikadze droniem. Pagaidām es neredzu Latvijas armijas programmu, kurā apmāca dronu operatorus ar “FPV” vai kamikadzes droniem, bet man liekas to vajadzēja izdarīt jau sen. Tagad ir tas laiks, ir jārīkojās”.

Šodien ir 772. diena kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, drosmīgie un pašaizliedzīgie ukraiņi ar visiem spēkiem cīnās par savas valsts pastāvēšanu.