Uz Pasiekstes dzirnavām pārvedīs VIP vagonus

Nevajadzīgos VIP klases vilciena vagonus, ar kuriem vestas Krievijas estrādes zvaigznes, plānots pārvest uz Ventspils novada Pasiekstes vējdzirnavām. Tur jau ierakts pamatakmens jaunajam Saieta namam. Vārves pagasta iedzīvotājiem Saieta nams dos iespēju pulcēties vienuviet plašakās telpās, bet vējdzirnavu īpašniekiem vagoni atrisinās līdzšinējo problēmu par liela viesu skaita uzņemšanu.

Vēsturiskajās Pasiekstes vējdzirnavas Ventspils novadā šobrīd izveidoti nestandarta apartamenti ar krogu. Ikviens šeit aicināts izmēģināt samalt graudus ar roku un aptaustīt saglabājušos mehānismus. Šopavasar Veinbergu ģimene ierakusi pamatakmeni savam nākamajam sapnim – izveidot lielu Saieta namu, kas atrisinātu šīs puses novada ļaužu problēmu ar pulcēšanās vietu. Tā kā šaipus Ventai nav viena liela kultūras nama, tad par lielāku pasākumu vietu varētu izmantot ceļmalas sudmalas. Ventspils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Zariņš: “Šaipus Ventai īsti tik lielu saieta namu nav, bet prieks, ka ir arī privātās iniciatīvas, uzņēmēji redz nišu, kā to attīstīt. Protams, novads ir tikai un vienīgi ieguvēji.”

Īsi pirms Lieldienām lielā šķūņa pamatos ieguldīta kapsula nākamajām paaudzēm, te varēšot sanākt pat līdz 100 cilvēku. Pasiekstes vējdzirnavu īpašniece Signe Veinberga: “Ielikām lata kolekciju, kas daudzus gadus ir bijusi mūsu ģimenē, ko esam paši krājuši. Devām katram iespēju ielikt latu šajā kapsuliņā ar veltījumu mūsu Saieta namam. Likām šodienas “Ventas balsi’’ ar šodienas notikumiem un pašu rakstītu vēstījumu nākotnei.”

Un ne tikai novada ļaudis vienojošā būve Veinbergiem padomā. Uz šīm pļavām tikšot pārvesti vairāki dzelzceļa vagoni, kas kļuvuši nevajadzīgi pēc tam, kad VIP klases vilcienu sastāvi vairs nekursē uz Maskavu vai Sanktpēterburgu un atpakaļ, lai vestu Krievijas estrādes zvaigznes. Pasiekstes vējdzirnavu īpašnieks Edijs Veinbergs: “Nakšņot būs iespējams dzelzceļa vagonos, VIP vagonos. Varēs baudīt brokastis restorāna vagonā, kas, kā mēs papētījām, nav ne Baltijā, ne Eiropā izplatīti un pieejami. Būs kopuma pieci vagoni, četros no tiem varēs nakšņot. Viens būs restorāna vagons.”

Kā ekskluzīvie vilciena vagoni iekļausies ainavā, par to parūpēsies arhitekts Ēriks Cērpiņš, kas specializējas kultūrvēsturisku ēku pārbūvē, bet Lauku atbalsta dienesta darbinieki sola jau ceturto reizi uzņēmējus atbalstīt ar līdzfinansējumu. Ziemeļkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja Inga Leja: “Dzirnavas mani ir fascinējušas. Tā ir vēstures sasaiste ar šodienu. Tajā es saskatu to Latvijas varenību, kāda tā ir bijusi un ko mūsu senči ir spējuši uzcelt. Katru reizi redzot sabrūkam kādu vecu ēku, kas ir dzīvojusi, kur ir cilvēki strādājuši, smējušies, runājuši, dzīvojuši, katru reizi iesāpas sirds, jo žēl, ka tas pazūd.”

Pasiekstes vējdzirnavas Ventspils novadā celtas 1895. gadā. Tās ir darbojušās līdz pat 20. gadsimta 60. gadu sākumam, kad dzirnavas pārņēma padomju kolhozs. Dzirnavniekam aizejot viņsaulē, šī laukakmeņu būve lēnām bruka, līdz to iegādajās apņēmīgā Veinbergu ģimene no Ventspils. Pasiekstes Vējdzirnavu Saieta namu, kas paredzēts 100-120 cilvēkiem ekspluatācijā plāno nodot šī gada decembrī.