Latvijā sākas graudaugu novākšana

Par nedēļu ātrāk kā ierasts sākusies graudu vākšana Latvijā. Šobrīd vien tikai dažos laukos vērojama tehnika, kas kuļ ziemas miežus. Kāda raža gaidāma?

Ziemas miežu īpatsvars Latvijas laukos nav liels, bet tieši siltais laiks pasteidzinājis to novākšanu, stāsta Zemnieku saeimā. “Raža ir nevis nogatavojusies, bet nokaltusi mazliet ātrāk. Redzam, ka šobrīd kravas, kas ienāca mazāka tilpuma, graudi ir nokaltuši – tie nav paspējuši normāli nogatavoties,” saka Maira Dzelzkalēja-Burmistre, Zemnieku saeimas Valdes priekšsēdētāja vietniece.

Klusums pirms vētras - tā saka Latvijas graudaudzētāju kooperatīvā VAKS. Iesākumā kravas autovadītājam jābrauc uz svariem, lai nosvērtu kravu, kuras smagums nedrīkst pārsniegt 26 tonnas. Pēcāk ar zondi tiek paņemts paraugs, kuru pāris minūšu laikā izvērtē laboratorijā. Tālāk sakultie mieži tiek iebērti uzglabāšanas stacijā.

Šodien nedēļu ātrāk nekā pagājušogad sākās graudu laiks - atvestas pirmās ziemas miežu kravas no Alojas puses. Jūlija beigās, augusta sākumā gaidāmas pat 200 kravas dienā. “Laikapstākļi šogad ir daļēji nedabiski - jau kuro nedēļu tuvu 30 grādiem, kādas kultūras jau ir dabiski nokaltētas,” pauž Andris Zemešs, VAKS tirdzniecības vadītājs.

Ja runā par ražu un kāda tā būs, tad eksperti saka - tā būšot laba, bet bažas ir par kvalitāti. “Ziemājiem nevajadzētu būt sliktākiem, tas potenciāls uz tīrumiem izskatās labi, par vasarājiem tur vēl laiks rādīs, tur karstums iespējams viesīsi korekcijas,” saka Andris Zemešs.

“Ražas potenciāls ir labs, bet šis karstais laiks nav labvēlīgs, lai graudi dabīgi nogatavotos un nobriestu. Tas var negatīvi ietekmēt kopievākumu, gan arī ražas kvalitāti. Gaidām mazliet vēsāku un mazliet lietu, kas palīdzētu ražai nogatavoties normāli,” atzīst Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Kooperatīvs vienas sezonas laikā uzņem vairāk nekā 300 tūkstoš tonnas graudu. Lielākā daļa tiek eksportēta uz dažādām pasaules vietām - Āzijā, Āfrikā, Skandināvijā un citviet. 


Foto: FreePik