Latvijā popularitāti gūst suņu paklausības rallijs

Suņu paklausības rallija pirmsākumi meklējami Amerikā. Salīdzinoši nesen šis sporta veids ienācis arī Latvijā, gūstot arvien lielāku popularitāti. Nupat šādas nacionāla mēroga sacensības aizvadītas Madonā.

Komandu precīza izpilde, komunikācija un suņa bauda no uzstāšanās - tie ir galvenie faktori, kas raksturo suņu paklausības ralliju. Šajās sacensībās ātrums kā izšķirošais, būtisks ir vien vienādu punktu saņemšanas gadījumā. “Ir zīmes saliktas, katrai klasei arvien grūtākas. Katru reizi treneris izliek unikālu trasi, kuru dalībnieki sākumā iepazīst, tad iet ar suņiem uz precizitāti, lai suns ir priecīgs pildīt komandas. Aizliegts ir pieskarties sunim. Arī, ja ļoti rupji izsaka komandu, var iegūt soda punktus, pat diskvalifikāciju,” stāsta Rūta Medne, sacensību organizatore, Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) apmācību trenere.

 “Mēs sākumā bijām vienā grupā kādi 13, tad tagad jau ir četras grupas, bērni ar kucēniem piedalās, paliek populārs šis rallijs,” skaidro Evija Karpoviča, sacensību dalībniece no Limbažiem.

Kā ReTV Ziņām stāsta uzrunātie – pasaules līmeņa sacensībās latviešiem būtu lielas izredzes kāpt uz goda pjedestāla. “Latvijā vērtē ļoti stingri. Ja šeit startējošie sportisti aizbrauktu uz citu valsti, būtu ļoti augsti rezultāti. Vecākais dalībnieks ir mans audzēknis Aldis Freimanis, tāpat Evija. Ja viņi startētu, noteikti būtu augstā līmenī,” uzskata Ilze Zvaigzne, LKF apmācību trenere.

 “Man izdevās, suncītim bija par karstu, bet rezultāti ir labāki, nekā iepriekšējā reizē, un tas jau ir panākums. Mēs piedalāmies četrus gadus, ne vienmēr ir veiksmīgi, bet sacensību gars, kopā būšana, sunisti ir fantastiski cilvēki un draugi cits citam,” saka Evija Karpoviča.

Lai arī ir sabiedrības daļa, kura uzskata, ka jebkurš šāda veida sporta veids ir dzīvnieku mocīšana, sacensību dalībnieki šādam apgalvojam nepiekrīt. “Sunim patīk strādāt, īpaši, ja to dara caur motivēšanu. Viņš ir priecīgs kaut ko darīt, nevis gulēt tikai un būt savā būdiņā. Ja vēl izdodas novinnēt kādu kausu, tad ir gandarījums un redzami darba augļi,” pauž Rūta Medne.

Ja epidemioloģiskā situācija ļaus, nākamās sacensības plānotas septembrī Limbažos. 


Foto: Freepik