Latvijā dzīvojošo baltkrievu domas par notikumiem Baltkrievijā atšķiras

PRECIZĒTA INFORMĀCIJA

Informējam, ka 25.05.2021. sižetā “Latvijā dzīvojošo baltkrievu domas par notikumiem Baltkrievijā atšķiras” intervētais Vladislavs Redkins nav Latvijas Universitātes Baltkrievijas informācijas centra direktors. Viņš nav bijis LU darbinieks un nekad nav pārstāvējis LU viedokli. Vladislavs Redkins ir atsevišķas organizācijas - “Baltkrievijas informācijas centrs” direktors. 

RETV atvainojas Latvijas Universitātei par sagādātajām neērtībām.


No aptuveni 1,8 miljoniem Latvijas iedzīvotāju - 68 000 ir baltkrievi, kurus vēl vairāk kā latviešus un citu tautību iedzīvotājus satrauc gan pēdējā gada, gan pēdējo dienu notikumi, bet vēl jo vairāk no tā izrietošās sekas.

Rīgā dzīvojošs baltkrievs Artūrs Černikovs stāsta: “Man tur vecāki, brālis dzīvo. Nepatīkama situācija. Pirmkārt, tāpēc, ka mēs jau otro gadu nevaram satikties Covid-19 pandēmijas dēļ. Ar to, kas tagad notika, vispār nav saprotams - braukt uz turieni, nebraukt, ar ko braukt. Pēc vakardienas notikumiem brālis man raksta: “Tagad nezinu, kad tiksimies.” Arī tāpēc, ka nav zināms, vai strādās vēstniecība.”

Natālija Valdniece, baltkrieviete no Rīgas: “Man ir lielas bažas, ka es jau otro gadu varu netikt apciemot savus radus, draugus un manas vecmāmiņas kapa vietu, kas man tiešām ir ļoti svarīgi. Man tur ir lauki. Latviešiem lauki ir Latgalē vai Kurzemē, bet man lauki ir tur. Es tur katru gadu braucu, un šobrīd es patiešām nezinu, vai es tur varēšu aizbraukt, vai visas šīs situācijas dēļ tur ir droši braukt.”

Pagājušajā vasarā, kad Baltkrievija vēlēja prezidentu, 66, 5% no tiem, kuri balsoja Baltkrievijas vēstniecībā Rīgā, atbalstīja opozīcijas līderi Tihanovsku. Savukārt Daugavpilī balsojošo viedoklis bijis citāds. Arī šodien dažādos reģionos uzrunātie baltkrievu biedrību pārstāvji teic, ka kopienās viedokļi esot atšķirīgi. Vairums biedrību gan no intervijas atteicās, atgādinot, ka viņiem Baltkrievijā dzīvo ģimenes locekļi. Savukārt tie, kuri telefonsarunai piekrita, lielākoties uzskata, ka Latvija, atbalstot baltkrievu opozicionārus, esot pārcentusies.

Žanna, baltkrieviete no Liepājas: “Es vispār esmu neizpratnē. Vajadzētu meklēt kādus saskarsmes punktus, kaut vai pavisam mazus, bet saskarsmes punktus, iet viens otram pretī. Bet mēs darām otrādi. Atejam viens no otra aizvien tālāk. Es nezinu, bet, ja es būtu politiķis, es domātu citādāk.”

Baltkrievijas informācijas centra direktors Vladislavs Redkins saka: “Nevar tā 15 minūtēs pateikt, kurš vainīgs un kurš - nē. Tas, kas notiek starp Baltkrievijas cilvēkiem, nav Latvijas darīšana. Tā karogu maiņa vispār ir huligānisms. Politiķis komentē - mēs gribam nomainīt karogu. Nu, piedodiet, tas ir citas valsts karogs. Tas ir izvēlēts referendumā, nevar to tā paši ņemt un nomainīt.”

Arī Jelgavas ielās daudzi uzrunātie par šo tēmu runāt atsākās, jo baidās, ka tādējādi paši vai viņu ģimenes locekļi varētu nonākt kādā melnajā sarakstā. Savukārt cittautiešu viedoklis atšķiras. Visi gan vēlētos, lai tomēr attiecības ar Baltkrieviju tiktu regulētas demokrātiskā veidā, jo katra piemērotā sankcija Baltkrieviju aizvien vairāk tuvina Krievijai.


Foto: Ryanair