Latvijā 32% iedzīvotāju nekrāj naudu kādam mērķim

Lai gan liela daļa Latvijas iedzīvotāju krāj naudu kādam konkrētam mērķim, piemēram, ceļojumam vai mājokļa remontam, tomēr trešdaļa jeb 32% iedzīvotāju pauduši, ka patlaban vispār nekrāj naudu kādam mērķim, aģentūru LETA informēja "Luminor Bank" pārstāvji, atsaucoties uz veiktajām aptaujām.

Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju iekrāj ceļojumam, turklāt biežāk to dara sievietes, kā arī visaktīvāk šim mērķim krāj jaunāka gadagājuma cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Gandrīz piektā daļa jeb 18% iedzīvotāju krāj sava mājokļa remontam, bet aptuveni katrs astotais Latvijas iedzīvotājs izvēlas iekrāt mājokļa iegādei vai veselības un skaistuma uzlabošanai. Vien neliela daļa veic uzkrājumus tādiem pirkumiem kā jauns dators vai telefons vai izvēlas iekrāt lielām svinībām, piemēram, kāzām. Arī apģērbam un sadzīves tehnikai iedzīvotāji uzkrājumus veic reti.

Tikmēr tikai desmitā daļa iedzīvotāju izvēlas krāt savai pensijai, turklāt visaktīvāk šim mērķim uzkrāj iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem. Tendence rāda, ka interese par savas pensijas uzkrājumu palielinās, sasniedzot 40 gadu vecumu, turpretī jaunāka gadagājuma iedzīvotāji izrāda vismazāko interesi par pensijas uzkrājumu.

Tikmēr arvien liela daļa iedzīvotāju norāda, ka pašlaik viņiem nav mērķu, kam krāt - visbiežāk šādu atbildi snieguši cilvēki vecuma grupā no 60 līdz 74 gadiem, kā arī no 40 līdz 49 gadiem, kad iedzīvotāji ir ekonomiski aktīvāki.

"Luminor Bank" finanšu eksperte Jekaterina Ziniča norāda, ka gana liela daļa iedzīvotāju neveic uzkrājumus sev nepieciešamajiem mērķim, savukārt 17% neveic uzkrājumus vispār, kas varētu norādīt uz to, ka iedzīvotājiem nav pietiekamu līdzekļu, ko atlikt, vai viņi nav raduši to darīt. Ziniča piebilst, ka 40% Latvijas iedzīvotāju izvēlas uzkrāt skaidrā naudā, tomēr ir būtiski izvērtēt arī citas alternatīvas, ar kuru palīdzību ne tikai uzkrāt savus brīvos līdzekļus, bet arī tos audzēt.

"Luminor Bank" aptauja veikta 2023.gada izskaņā sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", aptaujājot 1010 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Savukārt otra "Luminor Bank" aptauja veikta 2023.gada izskaņā sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", aptaujājot 1006 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.


Foto: Freepik; ilustratīvs