Laika cilpā. Izstāde Sabilē aicina apcerēt cilvēka eksistences sarežģītību

Šobrīd, kad ļoti gaidīts tiek pavasaris, bet reizē mazliet bažīgu prātu dara arī nemierīgie notikumi apkārt, jaunākā izstāde Sabilē aicina skatītājus apcerēt cilvēka eksistences sarežģītību un jēgas meklējumus nenoteiktības pilnajā pasaulē. Mākslinieces Diānas Janušones darbi ir pierādījums, cik tekstilmākslas darbi var būt tehniski dažādi.

Sabiles Mākslas, kultūras un tūrisma centrā šobrīd apskatāmi tekstilmākslinieces Diānas Janušones darbi, kas tapuši pēdējo pāris gadu laikā. Tāpēc dažādi notikumi pasaulē un arī pašas dzīvē ietekmējuši izstādes tematiku un likuši pārcilāt dzīves lielos jautājumus. “Par laika nozīmi mūsu dzīvē, cilvēka dzīvē. Kā mēs uztveram laiku un kā mēs ar to rīkojamies,” viņa stāsta.

Izstāde piedāvā citādāku skatījumu uz gobelēnu, vairums darbu tapuši taftinga tehnikā. “Paklāju veidošanas tehnika, rūpnieciski saucot, bet tā ir pielāgota arī mājas apstākļiem, ka pats vari to instrumentu taisīt. Tāpēc tas man ir tāds jaunatklājums, un es saskatīju, ka tas ir tehniski piemērots, lai materializētu vai, kā lai saka, iedzīvinātu savas skices”

Durvis, logi… izstāde daudz apskata arī eksistences tēmu. Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra pārstāve Dace Leja: “Katrs jauns posms mūsu dzīvē ir saistīts arī ar to, ka vienas durvis aizveram un nākamās atveram. Un šeit ir ļoti daudz šo tēmu:par durvīm, par logiem, par dzīvību un varbūt arī nāvi.”

Plašā sinagogas telpa māksliniekam ir izaicinājums, bet reizē arī fascinē ar savu gaišumu un lielumu. Šoreiz telpa piepildīta ne tikai ar taftinga darbiem, bet arī sietspiedes tehnikā veidotiem un telpiskiem darbiem. Piemēram, ģipša veidojumi parāda, ka esam starp tik daudziem šajā pasaulē, bet patiesībā pašā pamatā esam tikai ar sevi. Leja: “Cits redzējums atkal – tā ir laikmetīgā māksla, kaut kas citādāks, tas nav standarta rāmī. Mēs šobrīd izstādē arī redzam, ka ir būrī ieliktas smadzenes – ejam ārā no komforta zonām, no stereotipiem.”

“Man liekas, ka Diānas darbi ir tādi pārlaicīgi, par tādām tēmām, kuras ir mūžīgi aktuālas. Man liekas, tos varētu pārcelt dažādos laikos un dažādās vietās, bet vienmēr tur varētu atrast kaut ko sev. Tas ir tas, kas man ļoti uzrunā Diānas darbos,” saka māksliniece, Diānas Janušones kolēģe Latvijas Mākslas akadēmijā Elīna Ģibiete.

Izstāde Sabilē būs apskatāma līdz 27. aprīlim.