Kurā valstī mācās labākie topošie metālapstrādes speciālisti?

Jelgavā šodien notiek pirmais Baltijas profesionālās izglītības audzēkņu konkursa fināls  metālapstrādes  un mašīnbūves nozarē. Konkursā trīs disciplīnās piedalās trīs labākās komandas no katras valsts. Līdztekus teorijai un praktiskajiem darbiem katrai komandai bija jāizpilda arī mājas darbs.

Zemgales reģionālajā izglītības un kompetenču centrā Jelgavā šodien valda sacensību gars. Šurp sabraukuši labākie topošie metālapstrādes un mašīnbūves speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, lai noskaidrotu kura komanda būs labākā Baltijā. Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds: “Ir tā, ka šādā formātā konkurss notiek šogad pirmoreiz. Pavasarī mums bija nacionāla līmeņa konkurss, kurā piedalījās skolas no visas Latvijas trīs specialitātēs: metinātāji, darba galdu programmētāji un mašīnbūves tehniķi. Un faktiski tā pieredze no pavasara ir ļoti pozitīva.”

 Katrai komandai jāsacenšas gan teorijā, gan praktiskajos darbos, kā arī jāizpilda mājas darbs. Puiši no Rīgas profesionālās metālapstrādes vidusskolas  uz  Jelgavu atveduši  pašu izveidotu grilu, kas esot ne vien skaists, bet arī īpaši drošs Rīgas profesionālās metālapstrādes vidusskolas komandas pārstāvis Artis Students: “Grila dizainā ir iekļauti latvju simboli, un tas ir speciāli uztaisīts, lai tas būtu drošs jebkurā vietā. Tam ir dubults slānis, kas pasargā zemi no karstuma, līdz ar to viņu var droši lietot un nav risks, ka varētu aizdegties. Konkurence visticamāk būs sīva, bet mēs no tā nebaidāmies.”

Valmieras Tehnikuma  komandas mājas darbs ir elektriskais bagijs. Tā kā komandā ir arī profesionāls šis sporta veida dalībnieks, tad mediju ziņkārīgās kameru acis to varēja redzēt arī darbībā. “Grūtākais bija tieši  saprast, kā izveidot pedāļus un visu pārējo, lai sasaistītu ar elektromotoru  un ieliktu bagijā iekšā.”

Jauni un talantīgi šis nozares speciālisti esot ļoti vajadzīgi  visās Baltijas valstīs. Igaunijā pirms gadiem pieciem, lai ieinteresētu skolēnus apgūt STEM priekšmetus, izveidotas mobilās darbnīcas, kurās pieejami visdažādākie instrumenti.

STEM priekšmetu skolotājs Lauris Sosārs: “Mēs Igaunijā piedāvājam tehnoloģiju stundu. Es atbraucu uz skolu atveru savu tehno treileri. Bērni atnāk, novadu stundu, taisu ciet un braucu uz nākamo skolu.”

Šoreiz Lauris gan uzvaru prognozē Latvijas komandai, jo mājās pat sienas palīdzot.  Kurš būs Baltijas profesionālās izglītības audzēkņu konkursa uzvarētājs, taps zināms rīt.  Labākie metinātāji kā balvu saņems braucienu uz Vāciju uz lielāko metināšanas tehnoloģiju izstādi, bet darba galdu iestatītāji un labākie mašīnbūves tehniķi dosies uz lielāko darba galdu izstādi Vācijā.


#SIF_MAF2023