Krusas pēdas Jaunpilī. Muzejā video, foto un instalācijas

Jaunpils pilī atklāta izstāde “Krusas pēdas Jaunpilī”. Lielgraudu krusa augusta sākumā nopostīja vairāk nekā simts mājas Jaunpilī un būtiski sabojāja arī Jaunpils pili. Atšķirībā no privātmājām, kas lielākoties jau esot sakārtotas, senā pils joprojām ir bez logiem, no mitruma muzeja vērtības sargājot spaiņu tehnoloģija.

Par septītā augusta postošo vētru un lielgraudu krusu izstādē “Krusas pēdas Jaunpilī” šodien vēsta Jaunpils pils muzeja apkopotais video, foto un instalācijas. “Izstāde tapa, jo tas ir vēstures notikusms, kas nesis un nesīs lielas pārmaiņas pils vēsturē, ne tikai. Skartas ir vairāk nekā 100 mājsaimniecības, muzejam ir pienākums vākt liecības. Ne vienmēr tās ir pozītīvas, bet arī šādi gadījumi mums ir jāsavāc un jānodod tālāk paaudzēm,” saka Kristīne Liepiņa, SIA “Jaunpils pils” valdes locekle.

Vētrā cieta gan Jaunpils pils, gan arī vairāku pils darbinieku mājas un auto. Pēc operatīvas pašvaldības palīdzības vairums mājsaimniecību jau esot atjaunotas. Citādi gan ir ar pašu pili, kura pašreiz darbojoties par aptuveni 80%. Liepiņa: “Šobrīd mēs nevaram izmantot pilnvērtīgi divas viesnīcas istabas un telpas trešajā stāvā. Tam, kam ir tieši muzejiskā vērtība, atrodas otrajā stāvā, līdz tam notecējumi nenonāk. Cerams, nenonāks, pateicoties arī mūsu spaiņu tehnoloģijai un citām aktīvām darbībām. Muzejiskās vērtības mēs noteikti nosargāsim, bet telpas savedīsim kārtībā, tiklīdz būs jumta remonts.”

Kā ReTV skaidro gan pagasta pārvaldniece, gan pils vadība, divus mēnešus ilgušas sarunas ar apdrošināšanas kompāniju. Liepiņa: “Iesprūda droši vien finansējums. Viņiem bja citas intereses, mums tieši pretējas. Līdz ar to mēs mēģinājām atrast to zelta vidussceļu.”

Un beidzot tas arī izdevies. Izstādes atklāšanā tika paziņoti divi labi jaunumi: uz pieciem gadiem Jaunpils pils muzejs saņēmis akreditāciju, beidzot panākta vienošanās ar apdrošinātājiem par kompensācijas izmaksu, kas segšot aptuveni pusi no nepieciešamā finansējuma. Jaunpils un Viesatu pagastu pārvaldniece Baiba Rasa: “Panākta vienošanās ar apdrošinātāju, mēs no pašvaldības puses esam ļoti apmierināti ar iznākumu. Tiešām piekrītam apdrošinātāju lēmumam un gatavojam dokumentus uz ministriju. Mēs esam runājuši ar būvniekiem un ekspertiem, apzinājuši, kuri varētu būt kandidāti, bet, protams, notiks arī juridiskā procedūra, lai izvēlētu būvnieku. Būvnieks apgalvo, ka rudens lietos un ziemas periodā var strādāt posmu pa posmam.”

Tāme jumta atjaunošanai esot nedaudz vairāk nekā viens miljons eiro, no kuriem 450 000 sedz apdrošinātājs, bet no atlikušās summas 70% finansēs valsts un 30% pašvaldība, kā arī ziedojumu koncertā savāktie līdzekļi. Ja plāni īstenosies, kā iecerēts, jaunais pils jumts būšot gatavs nākamajā vasarā.


#SIF_MAF2023