Talsu novadā deg mežs vairāk nekā četru hektāru platībā

Šodien turpinās darbi meža ugunsgrēka dzēšanā Talsu novadā pie Vandzenes. Ugunsgrēks izcēlies vakar vakarā. Tas ir ierobežots. Kopumā mežs izdedzis 4,23 hektāru platībā. Lai arī pēdējā laikā biežāk līst lietus, mežos joprojām izceļas ugunsgrēki, tostarp jaunaudzēs un arī īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās. 

Ugunsbīstamība mežos joprojām ir augsta. Talsu novadā meža ugunsgrēka izcelšanās iemesls pagaidām nav konkrēti noteikts, bet Valsts meža dienestā (VMD) pauž, tā kā sācies aktīvs ogotāju un sēņotāju laiks, šajā mežā ir daudz mellenāju, tad iespējams iemesls varētu būt neuzmanīga cilvēka rīcība, kā tas visbiežāk arī novērojams. VMD pārstāvis Andris Dulverks: “Darbs ilgst jau no vakardienas. Arī pa nakti palikām dežurēt. Situācija gaužām bēdīga, jo vietām biezs kūdras slānis – dzēšanas darbi neiet tik ātri uz priekšu.” 

Tā kā līdz šim tuvākā ūdenstilpe jau ir iztukšota, nākamā tuvākā ūdens ieguves vieta ir gandrīz piecu kilometru attālumā. Dulverks: “Ūdeni ņemam no Grīvas upes. Tas ir būtībā tuvākais, kas pašreiz ir. Tādēļ arī ir lielie ūdensvedēji, lielie traktori ar lielām ūdens cisternām, lai pēc iespējas lielāku ūdens daudzumu varētu vienā piegājienā atvest.” 

Nozīmīgs faktors meža dzēšanā ir laikapstākļi. Lietus, arī migla neļauj ugunsgrēkam vējā izplatīties. Pēdējā mēnešā laikā meža ugunsgrēku gan ir mazāk, tomēr VMD norāda, ka tie joprojām ir ikdienu. VMD pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis: “Salīdzinot ar pagājušo mēnesi, uguns bīstamība ir mazliet samazinājusies, pateicoties salīdzinoši nelielajiem lokālajiem nokrišņiem. Bet, protams, mežos ugunsbīstamība joprojām ir pietiekoši augsta. Ir reģioni, kur nokrišņi ir bijuši mazāk, ugunsbīstamība saglabājas.” 

Šogad ugunsgrēku ir vairāk nekā pērn, tomēr nevar teikt, ka situācija ir kritiska. Jaunķiķis: “Gadi nav vienādi, šogad ir vairāk, bet arī nevaram salīdzināt ar 2019. gadu, kad visa gada griezumā bija 1100 ugunsgrēki, no tiem tikai aprīļa mēnesī vien vairāk nekā 500. Vidēji degoša vasara, ja tā var teikt.” 

Tā kā Latvijā joprojām spēkā ir ugunsbīstamības periods, iedzīvotājem, dodoties mežā, jābūt īpaši piesardzīgiem. Jaunķiķis norāda: “Vairāk nekā 90% ugunsgrēku izcelšanās iemesls ir cilvēka darbība, bezdarbība, neuzmanīga rīcība, dažkārt arī ļaunprātīgi dedzināšanas gadījumi. Vienīgais dabīgais iemesls, no kā var izcelties meža ugunsgrēki, ir zibens.”

Meža dzēšanas darbos Talsu novadā VMD darbiniekiem ir piesaistīti palīgi, tomēr Ziemeļkurzemes virsmežniecības inženieris Andris Dulverks piebilst, ka, visticamāk, dzēšanas darbi turpināsies arī rīt. 


#SIF_MAF2023